česky Deutsch English

Zdražování jízdného v MHD

16.2.2023

dotaz:
Dobrý den,
nedávno jsem četla článek o zdražování jízdného v MHD, což mě docela dohnalo k pláči a současně k úsměvu. Ne, že by to bylo tak zábavné, ale kam až se chcete s cenou jízdného dostat? Vždyť Sokolov je poměrně malé město a už teď je zde jízdné dražší než v Plzni a v Praze, a to v těchto městech si můžu vybrat jestli pojedu metrem, trolejbusem či autobusem, a to bych si i mile ráda připlatila, jelikož tam ani o víkendu nečekám na autobus 30 - 40 minut jako tady, naopak tam jezdí autobusy a jiné dopravní prostředky daleko častěji. Přijde mi celkem komické, že za tuhle cenu musím koukat ještě na otrávené obličeje řidičů, kteří mnohdy snědli všechnu moudrost světa. Současně mi třeba nejde do hlavy, proč v době školních prázdnin jsou zrušeny autobusy, kterými se lidé dostávají do práce (např. normálně jede v 6.00 hod. autobus č.5 a v době školních prázdnin nejede, v tomto autobuse nejezdí školáci, ale lidé do práce). Pochopila bych zrušení autobusů, kterými jezdí studenti, tzn. v době mezi 7 - 8 hodinou ranní, ale v 6 hodin??? No proč za autobus neplatit rovnou třeba 50,- Kč?? Už teď vyjde cesta pro 4členou rodinu autobusem na balík, tak proč ne ještě víc. Jo a jen tak mimochodem, za co si máme ještě připlácet? vždyť ty autobusy znějí jako kdyby se měli každou chvíli rozpadnout.
S pozdravem

~ Alena

odpověď:
Dobrý den, paní Aleno,
úprava cen jízdného v MHD reaguje především na rychle rostoucí inflaci a s tím i spojené rostoucí náklady dopravce (energie, pohonné hmoty, mzdy zaměstnanců, atp.). Tyto všechny náklady je nutné uhradit, přičemž část z nich je hrazena z veřejných rozpočtů měst a obcí a část cestujícími, prostřednictvím jízdného. Jedná se o velmi složitý výpočet nákladů na kilometr a zároveň složitý kompromis, jak velkým dílem přispívají na dopravu města a obce z veřejných rozpočtů, a kolik zaplatí přepravovaný cestující. Vaše přirovnání nákladů na provoz MHD v Sokolově a v Praze je z mého pohledu irelevantní, protože příspěvek veřejných rozpočtů na přepravu cestujícího v Praze je řádově vyšší, a to z mnoha důvodů, nejen z výše rozpočtu města. Pro cestující na Sokolovsku se snažíme zajistit i jiné možnosti, jak jezdit úsporněji. Ať už se jedná o čipové karty Ligneta (kde je cena jízdenky podstatně výhodnější než platba za hotové) nebo využití časového jízdného, které se vyplatí zejména cestujícím, kteří hromadnou dopravu využívají pravidelně. Uvádíte například cenu jízdného v Plzni, kde je cena nepřestupní jízdenky 22 Kč, ale v naší MHD při platbě čipovou kartou Ligneta zaplatíte jen 15 Kč a navíc tím získáte i přestupní lístek. Takže v konečném důsledku je cena sokolovské MHD výhodnější. Také např. jednodenní jízdenka stojí v Plzni 72 Kč, kdežto v sokolovské MHD ji pořídíte za 40 Kč, respektive za 35 Kč při platbě bankovní kartou či 30 Kč při zakoupení SMS jízdenky.
Jízdní řády a frekvence dopravy je vždy kompromisem. V současné době jsou jízdní řády nastaveny tak, aby navzájem navazovaly na příjezdy a odjezdy vlaků a meziměstských autobusových linek. Byť se to nemusí na první pohled zdát, náš systém nastavení jízdních řádů slouží pro jiná města jako vzor.
Co se týká Vaší stížnosti na výraz řidičů, dovoluji si podotknout, že prioritní náplní práce řidiče je přepravit cestující bezpečně po stanovené trase. I řidiči jsou však jen lidé a může se stát, že některého zrovna bolí třeba zuby, nebo je unaven, jelikož vytížení řidičů je v současné době na maximální možnou míru, v souladu s BOZP a platnou legislativou.
Zároveň si stěžujete na špatný technický stav autobusů. Ani s tímto Vaším tvrzením nelze souhlasit. V oblasti Sokolovska jsou provozovány autobusy renomované evropské značky M.A.N v provedení Euro 6. Tato vozidla jsou aktuálně 4 roky stará, s předepsaným servisem a údržbou a splňují nejvyšší evropské standardy. Přesto, že se nejedná o stará vozidla, probíhá v současné době výběrové řízení na zajištění nových autobusů tak, jak je požadováno ve smlouvě o provozování MHD, ve které si nové autobusy město Sokolov zakotvilo jako podmínku.
Paní Aleno, děkuji Vám za podnětné dotazy a věřím, že jsem Vám na všechny Vaše dotazy uspokojivě odpověděl.
S pozdravem

~ Mgr. Petr Kubis, starosta