česky Deutsch English

zákaz uvazování štěkajících psů I.

4.12.2023

dotaz:
Dobrý den, uvažuje prosím vedení města o zákazu uvazování štěkajících psů před obchody? Je to od majitelů nezodpovědnost a ruší to okolí.

Děkuji

~ Vejvodová

odpověď:
Dobrý den paní Vejvodová,

chápu, že pro někoho mohou být hlasy štěkajících psů nepříjemné, zvlášť pokud bydlí poblíž místa, kde je slyší často. Regulovat uvazování psů, by teoreticky mohla obecně závažná vyhláška. Tu by ale nejprve museli schválit zastupitelé. Já ani jiní členové vedení města nemáme kompetenci něco takového nařídit. Současná legislativa ale neumožňuje zakázat konkrétně uvazování štěkajících psů. Umožňuje „pouze“ omezit uvazování všech psů na některých veřejných prostranstvích, jako třeba před obchodními domy, a to pouze z legitimních důvodů. Těmi jsou například ochrana bezpečnosti, zdraví a majetku. Takové rozhodnutí by tedy muselo být pečlivě zváženo a podloženo relevantními důvody a daty. Ty jsem si ověřil u Městské policie, která ale eviduje v Sokolově napadení člověka psem jen v naprosto ojedinělých případech. Nejedná se tedy o problém, který by měla jakákoli vyhláška upravovat.

V tomto konkrétním případě Vám nemohu nijak pomoci. Pokud byste na mě měla jakýkoliv jiný dotaz nebo námět na zlepšení situace ve městě, kdykoliv se na mě obraťte znovu.

Pěkný den

~ Mgr. Petr Kubis, starosta