česky Deutsch English

vysoká škola v sokolově

14.9.2023

dotaz:
MF DNES 24.8.2023 - Karlovarský - str.17 článek: "Kraj chce víceoborovou vysokou školu"
Pane starosto, není tady šance, jak ji dostat do Sokolova? Vždyť ISŠTE je v podstatě středoškolskou polytechnikou, provozuje U3V (podporováno městem), má vazby na rozhodujícího zaměstnavatele v regionu. Proč to nezkusit?!

~ Černík

odpověď:
Vážený pane Černíku,

děkuji za Váš podnět. Mohu Vás ujistit, že vedení města tuto akci aktivně sleduje. Víme, že bylo nedávno podepsané memorandum, mezi Karlovarským krajem a Ministerstvem školství, které popisuje důležitost a opodstatnění této vysoké školy. Jsme samozřejmě v přímém kontaktu s lidmi, kteří se na tomto projektu v Karlovarském kraji podílí. Jednáme s krajským radním pro školství Jindřichem Čermákem, s předsedou Krajské hospodářské komory Tomášem Lindou i s ředitelem ISŠTE Pavlem Janusem. Na základě dohody s hejtmanem Karlovarského kraje budu členem pracovního týmu, v němž jsou zastoupeni i představitelé dalších měst jako například Chebu nebo Karlových Varů.

Tento projekt je zatím v plenkách a čeká nás ještě kus cesty. Nicméně už teď je patrné, že umístění školy není směřované do jednoho konkrétního místa, ale mělo by být rozčleněné do několika lokalit podle oborů. Diskutuje se o Chebu nebo Karlových Varech, kde by mohly být obory spojené s lázeňstvím. Mluví se i Královském Poříčí a uvažuje se i se spolupráci se sokolovskou ISŠTE, s níž by mohla vzniknout spolupráce v oblasti strojírenské výroby.

Proces vzniku této vysoké školy je běh na dlouhou trať, který nedávno začal. Mohu Vás ale ujistit, že Sokolov chce být aktivním účastníkem jak v jednáních, tak v samotném vzniku školy.

S pozdravem

~ Mgr. Petr Kubis, starosta