česky Deutsch English

startování vozidel městskou policií

7.2.2024

dotaz:
Dobrý den milý pane starosto, obracím se na Vás s dotazem, kde mohu nalézt podmínky užití dodatečné služby od MP, kdy zavoláte na MP a oni vás přijedou nastartovat (pokud mají čas a není nic jiného více urgetního) Jelikož jsem včera (17.1 cca 12:08h) tuto službu chtěla využít. Při zavolání na MP a nahlášení své registrační značky, mi bylo operačním důstojníkem sděleno, že mě již před 2 měsíci startovali, a že mě nemůžou pořád jezdit startovat kvůli tomu že mám špatnou baterku a že toto bude poslední výjimka, akorát s čekací dobou 45min. Tak jsem slušně odmítla že tak dlouho bohužel čekat nemohu a zavěsila jsem. Ovšem mi pořád není jasné, kde je stanovený počet toho, kolikrát službu občan Sokolova může využít, a jak si operační důstojník může dovolit takové poznámky, na občana který pouze využívá službu kterou MP nabízí ? Neřekla bych ani slovo, kdybych volala druhý den po sobě, ale zavolat znova po dvou měsících, mi nepřijde jako žádné využívání dostupných služeb. Když jsem v nouzi a žádám MP o pomoc, tak opravdu tyto řeči důstojníka nejsou na místě, jde to říct i jednoduše a slušně že opakovaně službu využít nejde. (ovšem to, kolikrát to lže využít nikde dáno není) Tudíž vás jako velitele MP žádám o poučení Vašich zaměstnanců jak komunikovat s lidmi, a pokud někde je psáno kolikrát lze využít tuto službu prosím o zaslání. S přáním pěkného dne,
~ Garofano

odpověď:
Dobrý den paní Garofano,

děkuji za Váš email. V tomto případě musím upozornit na to, že Městská policie se primárně věnuje úkolům, které jsou jí uloženy zákonem, jako je například dohled nad veřejným pořádkem nebo dohlížení na dodržování obecně závazných vyhlášek a nařízení obce. Přesto se vždy snažíme být občanům co nejvíce nápomocni. Proto Městská policie poskytuje i řadu doplňkových služeb. Mezi ně patří i startování automobilů. Jedná se ale opravdu o službu, kterou strážníci poskytují jen v případě, kdy nejsou zaneprázdnění jinými naléhavějšími úkoly.

Konkrétní počet možných startování pro jedno vozidlo není stanoven. Bohužel ale v minulosti někteří občané tuto službu nadužívali, což vedlo k přetížení strážníků. To nás donutilo zavést neformální limity, aby bylo možné tuto službu poskytovat rovnoměrně všem, kteří ji potřebují. Jen pro představu od začátku listopadu až dosud vyjížděli strážníci ke startování v zhruba 130 případech, což rozhodně není malé číslo.

Pokud ale Vaše auto potřebuje časté startování (podle nahrávky jste volala zhruba měsíc od poslední žádosti), je to spíše signálem, že by mohl být problém přímo na vozidle, který je potřeba vyřešit. V těchto případech proto strážníci doporučují zvážit výměnu baterie nebo další servisní kontrolu. Pro jistotu jsem si poslechl také záznam Vašeho hovoru na tísňovou linku a neshledal jsem žádné nevhodné chování operačního strážníka.

Pokud byste měla zájem, můžete mě navštívit osobně a celou záležitost můžeme společně probrat. Ideální příležitostí je Den se starostou, který se koná v mé kanceláři na městském úřadě na začátku každého měsíce v odpoledních hodinách. O přesném datu a čase informujeme na webu a Facebooku města vždy několik dní dopředu.

S pozdravem

~ Mgr. Petr Kubis, starosta