česky Deutsch English

Přechod od papírnictví k Uralu

30.11.2022

dotaz:
Dobrý den,
chtěla bych poukázat na přechod, který se nachází v ulici K. H. Borovského ve směru od papírnictví Jiha k Uralu. Pokud jedete autem a míjíte Ural po pravé straně, tak je nemožné na přechod vidět. Po levé straně se zde nacházejí podélné parkovací místa a pokud zde stojí větší auto, tak lidi, které vcházejí na přechod vidíte příliš pozdě. Každé ráno vidím, že tam auta brzdí na poslední chvíli a myslím si, že je pouze otázka času, než tam dojde k nehodě. V zákoně je napsáno, že auta nesmějí stát na přechodu a v blízkosti 5m, takže nechápu jak je možné, že se zde nachází podélné parkování, které navazuje na přechod. Myslím si, že by pro řidiče i chodce bylo lepší, kdyby se poslední podélné místo u přechodu zrušilo a šlo lépe vidět. Z pohledu chodce jde přes auto také špatně vidět, takže si myslím, že by to pomohlo na obou stranách.
Děkuji a hezký zbytek dne,
S pozdravem

~ Hanzlíková

odpověď:
Vážená paní Hanzlíková,
z pohledu zákona o silničním provozu je v tomto místě vše v pořádku. Dle § 27 odst. (1) Řidič nesmí zastavit a stát, bod c) na přechodu pro chodce nebo na přejezdu pro cyklisty a ve vzdálenosti kratší než 5 m před nimi, což znamená, že stát těsně za přechodem může.
Na zmíněný přechod upozorňují také dopravní značky IP 6 "Přechod pro chodce". Ač se tyto značky používají hlavně v nepřehledných místech a tam, kde by řidič přechod pro chodce nemusel očekávat, jsou umístěny i zde na rovném úseku a v městské zástavbě, kde se přechod pro chodce očekávat dá.
I přesto, že je tedy z pohledu práva vše v pořádku, město si problém z pohledu bezpečnosti silničního provozu uvědomuje a také dlouhodobě o rekonstrukci celé komunikace Karla Havlíčka Borovského usiluje. Jedná se však o komunikaci III. třídy č. 2099, kterou vlastní Krajský úřad Karlovarského kraje a jejíž správa je tak v kompetenci Krajské správy a údržby silnic Karlovarského kraje, p.o.
S uctivým pozdravem

~ Mgr. Petr Kubis, starosta