česky Deutsch English

Neoprávněné parkování v ul. Husitská

30.11.2022

dotaz:
Dobrý den,
obracím se na Vás s žádostí o vyřešení neoprávněného parkování v ulici Husitská č.p 968.
5.11.2021 naši žádost řešil pan Mgr. Václav Lev s přislíbením nápravy ,ale bohužel situace je stále stejná. V tomto domě bydlí naše babička, která má často problém vyjet z garáže, protože zde parkují jak ti , co chodí na blízkou polikliniku, tak ti, co bydlí v bytovém domě nad babičkou. Určitě mi budete chtít odepsat, že v případě, kdy bude mít takový problém, může se obrátit na městskou policii, to několikrát zkusila, ale než mohla městská policie dorazit byl už dotyčný pryč. Dali jsme na garáž i ceduli aby před ní nikdo neparkoval,ale tu nám někdo strhnul a zničil. Nebylo by třeba možné,udělat nějaké označení,které by zakazovalo parkování před garáží???
Moc děkuji za jistě brzkou odpověď a přeji hezký den

~ Monika Knižková

odpověď:
Dobrý den, paní Knižková,
děkujeme, že jste se s důvěrou obrátila na městský úřad s žádostí o pomoc při řešení dopravních problémů před nemovitostí Vaší babičky v ulici Husitská. Leč obáváme se, že Vám nebudeme umět vyhovět dle Vašich představ.
Jakékoliv vodorovné dopravní značení (VDZ) před výjezdem z garáže Vaší babičky nic nevyřeší. Nejen, že bude nemožné získat souhlas dotčených orgánů, ale také vymahatelnost by byla možná pouze Policií ČR nebo MP Sokolov. Nikdo jiný tuto pravomoc nemá, a tudíž by Vám tak jako tak zbyla zmiňovaná možnost volat jednu či druhou policii. Zároveň by se zcela míjelo účinkem v zimním období, kdy by VDZ nebylo z důvodu sněhových či jiných, např. blátivých, podmínek vidět.
Abychom trochu lépe vysvětlili stanovisko, proč nebude možné získat VDZ. Jednalo by se o duplicitu zákonných povinností, v tomto případě Zákona č. 361/2000 Sb., § 27, písm. n), kdy „Řidič nesmí zastavit a stát před vjezdem na pozemní komunikaci z polní nebo lesní cesty nebo z místa ležícího mimo pozemní komunikaci“, kdy dopravní policie souhlas s jakýmkoliv dalším dopravním značením nevydává. Duplicita se nepovoluje také z důvodu přehlednosti dopravního značení. Zákon také řeší překážku provozu na pozemní komunikaci, což takové vozidlo je.
Jedinou možností tak pro Vás zůstává opravdu jen volat Policii ČR nebo obecní policii, v tomto případě MP Sokolov.
S uctivým pozdravem

~ Mgr. Petr Kubis, starosta