česky Deutsch English

Hnízdící kavky

26.4.2023

dotaz:
Dobrý den pane starosto
Chtěl bych vás upozornit na jednu věc, která může na první pohled vypadat jako "prkotina".
Na rozhraní Jeronýmovy a Chelčického ulice stojí uschlá vzrostlá borovice vejmutovka, která ale už bohužel uschla. Jistě i díky nešetrnému počínání stavební firmy, která tu dokončuje rekonstrukci obytného domu. Ta kolem stromu nakupila ještě nedávno nejrůznější stavební odpad. Já jsem si ale všimnul ještě toho, že na jejím vrcholku mají hnízdo kavky. Dá se proto očekávat, že i letos zde budou mít mladé. Proto se na vás obracím s prosbou, jestli by byl tento strom poražen až na na konci podzimu nebo v zimě, kdy už tato mláďata hnízdo nebudou potřebovat.
Děkuji předem za kladné vyřízení mé žádosti. S pozdravem

~ Salák

odpověď:
Vážený pane Saláku,< br/> ani nevíte, s jakou radostí jsem četl Váš e-mail se starostí o zachování kavčího hnízda. Věřte, že není moc lidí, kteří by zareagovali jako Vy.
Dovolte mi, abych Vás ubezpečil o maximální možné míře, jež věnujeme pro zachování hnízda a klidu pro pářící pár. Ve spolupráci odboru životního prostředí a odboru správy majetku jsme zajistili první kroky vedoucí k tomu, aby strom nebyl právě s ohledem na hnízdiště pokácen nejméně do září letošního roku. Následně budeme i nadále hnízdo sledovat a před samotným kácením bude muset být splněna podmínka dokončeného hnízdění. Dále se pokusíme před kácením hnízdo přemístit na některý z okolních stromů, abychom zachovali možnost hnízdění i pro další roky.
Ještě jednou Vám děkuji za Váš zájem.
S pozdravem

~ Mgr. Petr Kubis, starosta