česky Deutsch English

Vzpěrači Honzovi se dostalo za medaile uznání od města

15.9.2022, Ze sportu
Setkání představitelů města se zástupci vzpěračů.

Dvě bronzové medaile z Mistrovství Evropy juniorů v kategorii U15 – U17 mohli obdivovat starostka Renata Oulehlová s místostarosty Ladislavem Sedláčkem a Janem Pickou. Na radnici je přinesl ukázat jejich vlastník, mladý vzpěrač Jan Matějka z oddílu SK vzpírání Sokolov, který je získal v polském Raszyně. Dostala se mu slova uznání za jeho reprezentaci Česká republiky i Sokolova.

Honzu Matějku doprovázel jeho trenér Slavomír Rychnavský a zastupitel města Pavel Ivanič, který v Olymp centru sportu Ministerstva vnitra ČR vede oddělení vzpírání a boxu. Představitelé města se sportovci debatovali nejen o tom, co se dělo na evropském šampionátu a jak těžké bylo pro Honzu Matějku na medaile dosáhnout. Řeč přišla i na současnost sokolovského vzpírání i na budoucnost, jakou mladý vzpěrač plánuje.

Honza startoval na evropském šampionátu ve váhové kategorii +102 kg, do této kategorie musel přibrat šest kilogramů. Odměnou za tvrdou přípravu trvající až čtyři měsíce mu byly dvě bronzové medaile. A to v nadhozu a ve dvojboji. Splnil si sen stát na stupních vítězů s nejlepšími mladými vzpěrači Evropy. Honzovi  se podařilo navázat na předchozí úspěchy mladých vzpěračů SK vzpírání Sokolov, kteří vybojovali medaile na ME a MS.

V trhu obsadil Jan Matějka 4. místo, medaile mu utekla o jeden kilogram! Zvládl všechny tři pokusy s lehkostí a vytvořil si osobní rekord 95 kg. Bronzový závodník z Litvy měl ovšem výhodu nižšího startovního čísla a šel na pokus až po Honzovi, takže zvýšil na 96 kg a dal. V nadhozu si Honza soupeře pohlídal a již druhým pokusem na váze 124 kg se dostal před svého soupeře a bral bronz. Při třetím pokusu dostal nad hlavu 128 kg, rozhodčí mu tento pokus ovšem neuznali v poměru 2 : 1. V součtu trhu a nadhozu (dvojboj) získal druhou bronzovou medaili za 219 kg.

„Je to nádherný pocit stát na stupních vítězů a držet nad hlavou českou vlajku na tak velké soutěži jako je evropský šampionát. Jsem rád, že jsem splnil očekávání trenéra, rodičů, kamarádů a všech, kteří mě podporují. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se podíleli na mém úspěchu, hlavně trenérovi, který to se mnou vydržel při přípravě na mistrovství Evropy i mimo něj, kdy jsme spolu strávili po čtyři měsíce šest až sedm dní v týdnu. Ta dřina ale stála za to. Dále děkuji svazu vzpírání, městu Sokolov a vedení 6. ZŠ, které mi umožnilo jezdit na soustředění,“ uvedl Honza Matějka.

Na snímku zleva Pavel Ivanič, Slavomír Rychnavský, Renata Oulehlová, Jan Matějka, Jan Picka a Ladislav Sedláček.

Fotoreportáž ze setkání na radnici najdete zde https://bit.ly/3eUdGNd

(mel)