česky Deutsch English

Orientační běžci přivezli medaile z maďarské pusty

25.8.2022, Ze sportu
Ilustrační foto.

Na jediný prázdninový zahraniční závod, kterým byl pětidenní mezinárodní Hungaria Cupa 2022, se vypravili sokolovští orientační běžci do Maďarska. V tamních terénech změřili síly se světovou konkurencí z celkem 20 zemí. Obtížnost jednotlivých etap odpovídala významu tohoto klání. Pro naše běžce v mládežnických kategoriích to bylo navíc seznámení se specifickými terény maďarské pusty.

Pořadatelé využili mapy, podle nichž se běželo juniorské mistrovství světa v roce 2020. Mírně zvlněný terén s jemnými tvary, specifický akátový les, zarostlé louky a paseky, polootevřená pusta s množstvím trnitých keřů.  Na cestách plno jemného písku, ve kterém nešlo ani běžet.  Závody navíc provázelo po celou dobu tropické vedro, které rozpalovalo terén až na hranici snesitelnosti. Závod se skládal z pěti etap, kdy závodníci absolvovali tři klasiky a dvě krátké tratě. Poměrně početná výprava 22 závodníků obsadila kategorie žactva, dorostu i dospělých a veteránů.  A sokolovští „orienťáci“ se rozhodně neztratili.

V mládežnických kategoriích zaznamenal největší úspěch starší žák Richard Gregor, který kromě dvou etapových vítězství zvítězil i celkově po součtu všech etap. Další „bednu„ bral junior Olda Kohoutek, celkově třetí ve své kategorii. Nepopulární 4. místo patřilo Karolíně Kovalové (nejmladší žactvo) a Albertovi Havlíčkovi (junioři). Do první desítky celkového pořadí se ještě prosadili mladší dorostenec Viktor Havlíček a naši nejmladší žáci - Ondřej Gregor na 5. místě, Adriana Kovalová na 9. místě a Daniela Rambousková na 10. místě.

Z dospělých si vedl tradičně nejlépe Karel Rambousek, když v kategorii nad 40 let obsadil celkové 4. místo. Celkové 5. místo v B kategorii mužů obsadil Jan Hejduk a do první desítky se vešla na 10. místě ještě Kateřina Gregorová v kategorii nad 40 let. Za zmínku stojí ještě vítězství Aleny Kovalové v otevřené tréninkové kategorii OB. Zbývajícím sokolovským běžcům se již tolik nedařilo. I když statečně bojovali, do první desítky celkového pořadí se neprosadili.