česky Deutsch English

Nedokončená sezona BK: 92 výher a 25 porážek

13.5.2020, Ze sportu
Ilustrační foto.

Týmy Basketbalového klubu Sokolov se mohou pochlubit v sezóně 2019/2020 skvělou bilancí. Bohužel, kvůli epidemii koronaviru byla sezóna předčasně ukončena, čímž BK Sokolov nestihl odehrát 17 utkání. Do neúplné sezóny bylo přihlášeno devět družstev, z čehož pouhá dvě stihla odehrát plný počet utkání. Ze zmíněných devíti soutěží ale jen jedna skončila v záporné bilanci, ve zbylých osmi se bojovalo o medailová umístění. Jak se jednotlivým týmům vedlo?

Přípravka U 10

Přípravkou U 10 (ročník narození 2010 a mladší) si vedla výborně, když kluci BKS ani jednou neprohráli a právem vedli tabulku krajského přeboru. Kvůli epidemii nestihli odehrát tři utkání, takže jejich bilance skončila na devíti výhrách a žádné porážce. Tento tým byl složen z chlapců, kteří už hrají delší dobu a díky své výkonnosti nastupují i ve starších kategoriích, a z hochů začínajících s basketbalem. Tento výkonnostní rozdíl byl vidět i při samotných utkáních, když prvně zmíněný hráči byli tahouni družstva a hlavním důvodem výher nad všemi soupeři. Jednalo se o Martina Bureše, Matěje Šnobla, Huga Koncze, Dalimila Vlka a Matěje Žáka. Tito hráči byli zároveň i nejlepšími střelci ve stejném pořadí, jak jsou zde vypsáni. Zbytek družstva ale zaslouží také pochvalu za kvalitní práci v trénincích a adaptaci do zápasů, ve kterých se seznamovali s opravdovými basketbalovými utkáními.

Nejmladší minižáci U 11

Kategorie U 11, tedy nejmladší minižáci (ročník narození 2009 a mladší) se jednoznačně stala výkladní skříní BK Sokolov uplynulé sezóny! Kluci ani jednou neprohráli, když po dokončené sezóně měli bilanci 12 výher oproti žádné porážce (tato kategorie se stihla kompletně dohrát). Nejenom že vítězili nad soupeři neskutečnými výsledky, ale jejich hra odpovídala představám trenérů (což se o ostatních kategorií i přes případné výhry zcela říci nedá). Tato kategorie drtila soupeře krajského přeboru průměrným výsledkem 125:6, což jasně mluví za vše! Za vším stojí vyhranost hlavních lídrů družstva, ale také veliká vyrovnanost výkonnosti v týmu. Tahouny týmu byli Matěj Šnobl (průměr 36 bodů na utkání), Matěj Krátký (21), Vít Kučera (14), Martin Bureš (13) a Lukáš Sladomel (11). Úspěchy v turnajích ale nebyly jen o výborné útočné produktivitě, ale především o kvalitní osobní nátlakové obraně.

Mladší minižáci U 12

Kategorie U 12 (hráči narození v roce 2008 a mladší) jako poslední v klubu stihla odehrát kompletní předepsané zápasy oblastního přeboru (Karlovarský a Plzeňský kraj). Kluci BKS odehráli sezónu s bilancí 15 výher proti 5 porážkám, což stačilo na celkové druhé místo za dívkami Lokomotivy Karlovy Vary. Kostru tohoto týmu tvořilo převážně jádro mladších hráčů z U 11 a Vladimír Krýsl (2008), který patřil k hlavním oporám družstva. Je třeba připomenout, že během sezóny dva hráči ročníku 2008 ukončili svou basketbalovou činnost, čímž právě dali prostor mladším. Do utkání kategorie U 12 nastupovali v dresu BKS dva až tři hráči 2008 a zbytek byl mladší. Celá sezóna, která určitě všechny basketbalově posunula dále (utkání s Kraslicemi, DBaK Plzeň, Holýšovem, a především duely proti Loko Karlovy Vary). Oporami a bodovými tahouny tohoto týmu byl Matěj Šnobl (29 bodů na utkání) a Vladimír Krýsl (27 bodů na utkání), nikdo další se nedostal přes hranici 10 bodů na utkání.

Starší minižáci U 13

V kategorii starší minižáci U 13 (hráči narození v roce 2007 a mladší) nastupovali i tři hráči ročníku narození 2006, kteří začali později s basketem a musejí se takzvaně vyhrát, aby mohli pak nastupovat řádně ve své kategorii. V uplynulé sezóně tak dle řádů ČBF bylo družstvo označeno „mimo soutěž“ a v oblastním přeboru (Karlovarský a Plzeňský kraj) obsadilo třetí příčku s bilancí 12 výher a 6 porážek. Uplynulá sezóna lze určitě hodnotit pozitivně, když výkonnost šla směrem vzhůru. Nicméně v družstvu chyběla větší vyrovnanost, když tým bodově táhli mladší hráči a z ročníku 2007 pouze kapitán družstva Jan Žák. Zbytek hráčů 2007 střídal lepší chvilky se slabšími. Výkonnost téměř u všech hráčů měla vzestupný charakter, což se týká i starších hráčů ročníku narození 2006 (Martin Rund, Martin Bílý a Stanislav Chmelík). Bodově byli v sezóně nejlepší Matěj Šnobl (14 bodů na utkání), Jan Žák (12), a Vladimír Krýsl (10).

Starší žáci U 15

Starší žáci U 15, tedy hráči narození v roce 2005 a 2006, byli v letošním ročníku nejpříjemnějším překvapením mezi družstvy BK Sokolov! Po loňském trápení se spoustou porážek se list obrátil a družstvo v této sezóně převážně vítězilo, když skončilo s bilancí 17 výher a pouhých 2 proher. Nebylo to vše ale jen o výsledcích samotných, nýbrž o předváděné hře. V tomto ohledu vynikala především základní pětka BKS, která vždy převyšovala hráče lavičky. V tomto asi vidí trenér největší slabinu družstva, tedy v nevyrovnanosti týmu. Střídající hráči jsou ale většinou narození v roce 2006 a tím pádem budou mít otěže družstva v rukou v nadcházející sezóně. Bodově se nejvíce dařilo Jakubovi Novotnému (21 bodů na utkání) a Radimovi Brešťanskému (18 bodů na utkání), kteří také patřili mezi hlavní opory družstva.

Kadeti U 17

V případě kadetů U 17, tedy hráčů ročníku narození 2003 a mladších, bylo vzhledem k tomu, že v BK Sokolov bylo málo hráčů ročníku 2003 i 2004, družstvo značně doplněno o starší žáky a do sezóny přihlášeno pouze do krajského přeboru. Družstvo si ale vedlo velice dobře, když v nedokončené soutěži vedli tabulku s bilancí 8 výher a 2 porážek. Čekal je ale ještě duel s Thermií Karlovy Vary, ve kterém se mělo rozhodnout o vítězi soutěže. Právě Thermia byla jediným týmem, který dokázal naše kadety v sezóně porazit. Nicméně hůře než na druhém místě už skončit nemohli. I když tato soutěž byla brána jako doplňková, aby se v ní hráči 2003 a 2004 takzvaně vyhráli pro kategorii juniorů a hráči U 15, aby získávali zkušenosti proti starším protihráčům, bylo k ní přistupováno se vší vážností. Tahouny týmu byli Tadeáš Regeti (23 bodů na utkání), Radim Brešťanský (20) a Jean-Paul Prajka (15).

Junioři U 19

Kategorie BK Sokolov U 19 (hráči narození v roce 2001 a 2002) hrála nadregionální ligu. I přes bilanci 9 výher a 2 porážek, ale nepředváděli takový basketbal, jaký jejich kouč požadoval. Hra byla určitě ovlivněna tím, že hráči (Čabala a Kříž) působili v extraligových družstvech a v dresu BKS odehráli jen čtvrtinu sezóny. V té byli několikrát využiti i mladší kadeti a do bojů zasáhlo 17 hráčů. Soutěž vygradovala v minisouboj BKS, Českých Budějovic a Klatov. Všechny týmy se navzájem porazily a v celkovém součtu měly stejnou bilanci (9:2). O konečném umístění rozhodovalo skóre. V tom byly nejlepší Klatovy, BK Sokolov by byl druhý a třetí by skončily České Budějovice. V sokolovském dresu byl oporou kapitán Lukáš Gregor, průměrně dával soupeři 24 bodů na utkání. Dalšími oporami byla extraligová dvojice Jan Kříž (21 bodů na utkání) s Tadeášem Čabalou (16 bodů na utkání) a rozehrávači Kinka s Čermákem.

Muži „B“ U 21

Muži „B“, tedy hráči do 21 let, jsou bývalými nebo současnými juniory BKS. Tato soutěž má jediný účel, aby si studenti vysokých škol, kteří už tolik netrénují a nemají vyšší ambice, mohli zahrát. Družstvo mladých mužů hrálo krajský přebor II, ve kterém obsadili konečné páté místo s bilancí 2 výher a sedmi porážek. Je to tak jediné družstvo v klubu, které v loňské sezóně skončilo s negativní herní bilancí a neumístilo se na jedné z medailových pozic. V sokolovském dresu se v této soutěži ukázalo hned devatenáct hráčů. V utkáních byl vidět fyzický deficit proti soupeřům, který často rozhodoval o výsledcích. Například zakončování ze střední a delší vzdálenosti často chybělo k úspěchu proti zdatnějším protihráčům. Hlavními oporami týmu byli junioři Lukáš Gregor (19 bodů na utkání) a Tadeáš Čabala (14 bodů na utkání). Další vůdčí osobností byl rozehrávač Jan Volf, který ale odehrál jen polovinu zápasů.

Muži „A“

Áčko BKS už podruhé hrálo Západočeskou ligu, tedy spojení krajských přeborů Karlovarského a Plzeňského kraje, ze kterého má vítěz právo přímého postupu do druhé ligy. V sezóně 2018/2019 skončili muži BKS ve zmíněné soutěži druzí, ale před sezónou 2019/2020 muži posílili o dva hráče základní rotace. S bilancí 8 výher a 1 porážky muži BK Sokolov vedli tabulku. Do konce soutěže chyběla odehrát tři kola, ve kterých kdyby, neprohráli, stali by se vítězi. Soutěž vygradovala soubojem mezi Lokomotivou Plzeň a právě BKS. Tři kola před koncem měli muži BKS oproti Lokomotivě jednu výhru k dobru. O body do košů soupeřů se vždy staralo několik hráčů, když nejlepšími byli pivoti Milan Vážan (18 bodů na utkání) s Petrem Fialou (16 bodů na utkání). Tým působil vždy velice kompaktním dojmem s vyrovnanou výkonností, když každé utkání se prakticky střelecky dařilo někomu jinému. V tom asi byla i největší síla družstva, obzvlášť když k utkání nastoupili v nejsilnější možné sestavě.

(šno)