česky Deutsch English

Kromě plavání dohlížejí také na bezpečnost u vody

18.10.2020, Ze sportu
Vodní záchranná služba Sokolov.

Členové Vodní záchranné služby Českého červeného kříže jsou vlastně plavci, kteří si k plavání přibrali poměrně náročnou a záslužnou aktivitu. Dohlížejí na bezpečnost u vody, aby se koupajícím nic nestalo. Jejich tréninky se od těch plaveckých příliš neliší, spíše jsou však náročnější vzhledem k tomu, co musí ve vodě zvládnout. Pobočný spolek Vodní záchranné služby ČCK v Sokolově má v současnosti 119 členů, z toho je 15 dospělých a 104 dětí a mládeže.

Základnou sokolovských vodních záchranářů je krytý bazén v Husových sadech, kde celoročně trénují. Scházejí se tady každé pondělí od 19 do 21 hodin a ve středu od 17 do 18 hodin. A proč to vlastně dělají?

„Pomáháme rozšiřovat povědomí o prospěšnosti záchranářského sportu v oblasti výchovy a vlivu na zdraví. Provádíme preventivní a záchrannou činnost, zajišťujeme plavčíky u vodních ploch, veřejných koupališť a bazénů. Vychováváme členy k humánním hodnotám a k plnění povinností při ochraně života a zdraví či poskytování první pomoci,“ uvedl předseda sokolovského spolku Pavel Walta.

Pokud budeme konkrétní, tak toho, na čem se sokolovští záchranáři podílí, je hodně. Pravidelně v květnu pořádají Mistrovství ČR mládeže v záchranářském sportu a v listopadu soutěže družstev záchrany na vodě O pohár města Sokolov. Pokud to situace dovolí, uskuteční se letos již 30. ročník.

„Při závodech tělesně postižených působíme jako takzvaní vytahovači a pomáháme dostat se do vody a z vody vozíčkářům. Při triatlonu na koupališti Michal zajišťujeme bezpečnost závodníků při plavecké části. Působíme jako zdravotní hlídky při akcích Hornický den nebo Hurá prázdniny. V neposlední řadě organizujeme v sokolovském bazénu kurzy plavčíků s kvalifikací Z III,“ poznamenal Walta.

Jak už je zřejmé z počtu členů sokolovského pobočného spolku, velmi důležitá je práce s dětmi a mládeží. Pořádají se například víkendové letní soustředění, v posledních letech vždy koncem května v areálu Koupaliště Michal ještě před otevřením areálu. „Během soustředění se mládež učí mimo jiné poskytovat první pomoc včetně vytažení tonoucího z vody, základní techniky potápění nebo jízdu kajaku. Na soustředění se také setkáváme s členy ostatních spolků, a to z VZS Karlovy Vary,  s potápěči z klubu Nautilus Chodov a  DLRG z německého Marktredwitz. Soustředění se zúčastnil i člen VZS Brno a český reprezentant v záchranářských disciplínách Jakub Piňos, který nám předával své zkušenosti,“ konstatoval Walta.

Sokolovští vodní záchranáři se mohou pochlubit rovněž řadou úspěchů ze závodů. Pravidelně se účastní záchranářských závodů v Krnově, Mladé Boleslavi, Neratovicích, v Praze nebo v Táboře. „Přestože máme pouze tři hodiny záchranářských tréninků týdně, umísťují se naši svěřenci pravidelně na předních pozicích v náročných záchranářských disciplínách. Na posledních závodech v Mladé Boleslavi obsadila naše mládež v závodech jednotlivců tři čtvrtá (Markéta Michlová, Ondřej Černý, Marie Francisková) a jedno třetí místo (Marie Rozmušová). Ve štafetách jsme byli třetí (Matyáš Macur, Ondřej Černý, Jaroslav Rozmuš, David Berka). Naši svěřenci se nominovali i do reprezentace VZS, a to Anna Kupková, Lucie Kaprová, Štefan Fuska, Ondřej Černý a David Berka,“ dodal Walta.

Že má práce vodních záchranářů smysl dokládá i to, že se v posledních letech několik dětských členů podílelo na záchraně lidského života, když se stali přímými svědky život ohrožujících úrazů.

A na závěr by chtěl poděkovat všem, kteří vodním záchranářům pomáhají. Ať už je to Sokolovská bytové, která je provozovatelem krytého bazénu, trenérům VZS (vedoucí trenér dětí a mládeže Ing. Stanislav Kapr) a všem příznivcům i přátelům, kteří pomáhají při závodech. V neposlední řadě pak také městu Sokolov, Karlovarskému kraji a Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

(mel)