česky Deutsch English

Jaká byla pro BCM Krušné hory letní sezona?

3.10.2020, Ze sportu
Z letního soustředění a závodů BCM Krušné hory.

Když k nám byla zima 2019/2020 skoupá na sníh, doufali jsme, že léto nám vše vynahradí. Ale... Na začátku sezóny jsme se museli potýkat s Covidem-19. Tréninky jsme nemohli absolvovat společně a regionální závody začaly s měsíčním skluzem. Trenéři tedy tréninky řešili pomocí individuálních plánů. Děti se snažily trénovat samostatně. Po uvolnění opatření jsme vyrazili na soustředění. Kluci do areálu Hraběnka v Jilemnici a děvčata do areálu Vysočina aréna v Novém Městě na Moravě.

Konečně začátkem června se rozeběhla také závodní sezóna, nejdříve byly zahájeny regionální závody. První jsme absolvovali v Plzni Liticích, přivezli jsme celkem šest medailí. Další závody jsme organizovali. Tradičně se konaly v Dolním Rychnově s rekordní účastí 103 závodníků. Na domácí scéně jsme vybojovali devět medailí.

Pak už nás čekalo 1. kolo Českého poháru (ČP), které se opět konalo ve Starém Městě pod Landštejnem. Zde jsme měli kompletní účast našich závodníků. Tentokrát jsme medaile nezískali, ale vybojovali jsme 1. výkonnostní třídu v kategorii dívek W12 a chlapců M13 a řadu 2. výkonnostních tříd v kategoriích chlapců M12, M13, M14. Zisk výkonnostních tříd nám zajistil účast na dalším kole ČP v Jilemnici a na MČR v Kosmonosech.

Na začátku července jsme měli naše každoroční soustředění na Eduardu v Jáchymově, kde jsme běh střídali s jízdou na kolečkových lyžích a střelbou. Pro zpestření jsme jedno odpoledne věnovali i plavbě po Ohři na raftech. Letošního soustředění se zúčastnila také naše přípravka, která se nám pěkně rozrůstá. Naši nejmladší sportovci měli v rámci soustředění celodenní výlet na Plešivec a klubové biatlonové závody. V průběhu července jsme ještě absolvovali dva regionální závody v Berouně a na Eduardu v Jáchymově. V Berouně jsem měli jen několik našich zástupců, ale i tak jsme domů vezli tři medaile. Na Eduardu už jsme měli kompletní účast a 8 medailí k tomu.

Před 2. kolem ČP v Jilemnici žactvo absolvovalo intenzivní týdenní soustředění. Zázemí jsme našli v areálu lyžařského klubu Jasan Aš. Program byl velice pestrý. Sportovci trénovali poctivě střelbu, běh, jízdu na kolcích i na kolech. Ale našli jsme si také čas na volejbal, kopanou či cyklo traily. Snad jediný týden veder v letošním létě nám umožnil zařadit do programu soustředění také relax při koupání v nedalekém rybníku.

Na konci srpna nás již čekalo 2. kolo ČP v Jilemnici. Zdejší areál „Hraběnka“ již dokonale známe. Na závodní tratě nám vyrazilo šest závodníků, bohužel i zde nám medaile utekly o fous a přivezli jsme dvě čtvrtá místa. Ale i tak všichni naši závodníci bojovali a reprezentovali klub na výbornou. V rámci programu bylo překrásné poděkování a rozloučení s veleúspěšnou závodní dráhou Veroniky Vítkové, vynikající reprezentantky, olympijské medailistky a mistryně světa v biatlonu.

Finále letošní letní sezóny proběhlo v Kosmonosech nedaleko Mladé Boleslavi, kde se konalo Mistrovství České republiky v letním biatlonu žactva. S ohledem na velmi netypickou letní sezónu došlo k rozšíření počtu nominovaných tak, aby se mohlo co nejvíce sportovců zúčastnit vrcholu letní sezóny. A tak naše barvy nakonec hájilo celkem devět závodníků.

Jelikož koronavir zase začal řádit, zrušili organizátoři velmi populární a oblíbené štafetové závody, které probíhají pouze v rámci MČR. Došlo také k úpravám programu, kdy jednotlivé kategorie byly rozdělené na dopolední a odpolední bloky závodů. Ve skrytu duše jsme doufali v medailový úspěch a konečně se i na nás usmálo štěstí. Domů jsme přivezli dvě bronzové medaile zásluhou Kryštofa Beníška (M13) a Honzy Hoťka (M14). Nutno je ovšem zdůraznit, že i ostatní naši závodníci svými výkony nezapadli a vybojovali kvalitní umístění, které se výrazně projevilo v celkové tabulce klubů. Sezónu jsme tak zakončili na 15. místě, což je skok kupředu o 10 míst v žebříčku klubů oproti roku 2019.

Budování biatlonového centra BCM u Lomnice.Budování biatlonového centra BCM u Lomnice.Budování biatlonového centra BCM u Lomnice.Budování biatlonového centra BCM u Lomnice.

Letní sezónu jsme však nevěnovali jen tréninkům a závodům, ale také budováním naší domovské B.C.M. arény, která vzniká na rekultivované výsypce v Lomnici. Máme již dokončené dva běžecké okruhy v délce 500 a 250 metrů. Z velké částí je hotová rovněž venkovní vzduchovková střelnice. Dále pokračují práce na klubovně a technickém zázemí klubu. Doufáme, že v příštím roce zde již budeme moci uspořádat regionální závod a nabídneme areál k využití i veřejnosti ze Sokolovska a širokého okolí.

Pavel Petřík, Biatlonové centrum mládeže krušné hory