česky Deutsch English

Žáci sokolovských škol zažili maďarskou svatbu

12.4.2017, Ze sportu
Maďarská svatba

Vybraní žáci sedmých a osmých tříd se na konci března vydali zažít nefalšovanou maďarskou svatbu. Ta se konala na naší partnerské škole v Orosháze, městě v jihovýchodní části Maďarska.

Na dlouhou a únavnou cestu vyrazili žáci a učitelé vlakem, a proto pro aklimatizaci zvolili víkendovou zastávku v Budapešti a následně pokračovali do malého penzionu na okraji lázeňského města Orosháza. Její léčebné vody byly deset metrů přes ulici a cestovatelé v nich smočili nohy hned druhý den po příjezdu.

Svatební téma se neslo celým týdenním pobytem, během něhož se studenti učili vyrábět tradiční těstoviny do svatební polévky, připravovali dekorace z krepového papíru a stuhy na zdobení koňských povozů a kostela. S folklorním souborem nacvičili taneční vystoupení. Mezi tím pro českou výpravu Maďaři připravili celou řadu her, výlet do Szegedu a Gyuly.

Ve čtvrtek se konala svatba Réky a Petera. Během svatebního průvodu do kostela se tančil nacvičený tanec. Svatební obřad doprovázel zpěv sboru orosházských babiček. Jízda v průvodu deseti koňských spřežení, vyhrávání školní kapely, tanec pod širým nebem, mávání usměvavým kolemjdoucím jsou věci, které si budou sokolováci dlouho pamatovat.

Tato akce byla posledním dílem společného dvouletého projektu české, maďarské a německé školy. Stěží by se uskutečnila nebýt plné finanční podpory z programu Erasmus+. Poděkování patří Evropské unii.

- Mgr. Josef Hubený, Základní škola Sokolov, Běžecká 2055