česky Deutsch English

V RAF bojovali i piloti z Karlovarského kraje

15.4.2019, Novinky z města Sokolova a okolí
V RAF bojovali i piloti z Karlovarského kraje

Přednášku o československých pilotech v Anglii za 2. světové války si vyslechli studenti Integrované střední školy technické a ekonomické Sokolov si v rámci hodin dějepisu. Dozvěděli se při ní, že v Royal Air Force bojovali také letci ze současného Karlovarského kraje. Pan doktor Švec v dobové uniformě fundovaně, zajímavě a místy i s vtipem, seznámil naše žáky prvních ročníků s příběhy pilotů RAF z Karlovarského kraje a to nejen za války, ale i v době komunistického režimu, kdy byli tito hrdinové pronásledováni, mučeni a vězněni. Žáky zaujalo, že mezi piloty byli i čeští Němci, kteří šli bojovat za ČSR proti Německu. Během přestávky si zájemci mohli prohlédnout i „osahat“ vystavené artefakty ze života a boje našich letců, samozřejmě opět s podrobným výkladem. Na závěr pár citací z ohlasu žáků z třídy 1PE na přednášku: „Zaujalo mě, že tolik pilotů nemá ani hrob, protože jejich těla se nikdy nenašla.“ „Z přednášky jsem si odnesl, že naši letci měli létání v krvi a byli ochotni udělat vše pro to, aby bojovali za svou zem. Myslím si, že to byli frajeři.“ „Bylo smutné, že letci byli mučeni a zabíjeni právě těmi lidmi, za které bojovali. Naopak hezký byl příběh o Františkovi Peřinovi a jeho ženě Anně. Je neuvěřitelné, jaké náhody se stávají.“

Mgr. Pavel Janus, ředitel školy