česky Deutsch English

Sokolovští biatlonisté na Mistrovství České republiky

4.10.2018, Novinky z města Sokolova a okolí
Sokolovští biatlonisté na Mistrovství České republiky

Oddíl biatlonu AK Sokolov završil letní biatlonovou sezónu 2018 účastí na Mistrovství České republiky v letním biatlonu žactva, které se konalo ve Starém Městě pod Landštejnem, srdci České Kanady. MČR probíhalo od pátku 21. do neděle 23. září 2018.

V letošním roce naše barvy hájilo 6 závodníků. Tito závodníci se v průběhu celé letní sezóny postupně kvalifikovali na jednotlivých regionálních závodech, které probíhají po celé České republice. 

Závodníci a trenéři museli vyrazit již v pátek ráno z důvodu daleké cesty a silného provozu na silnicích. Díky zapůjčené dodávce od Volejbalového klubu Karlovy Vary, z.s. mohli trenéři a děti cestovat společně.

V pátečních odpoledních hodinách již probíhal trénink na tratích, včetně nástřelu. Počasí nám zatím přálo, byl to však poslední teplý slunečný den. Jako relaxační část přípravy na následující závody byl zahrnut výlet do lesů České Kanady, kde děti naplnily tři koše houbami.

Sokolovští biatlonisté na Mistrovství České republiky

V noci přichází slibované výrazné ochlazení a probouzíme se do studeného rána. Sluníčko se snaží závodníky celý den ještě trošku ohřát, ale občasný ledový vítr to kazí. Brzy ráno se všichni přesouváme do biatlonového areálu pod přehradou Landštejn. Nejprve je na řadě sprint jednotlivců. Od 8:30 závodníci absolvují nástřel, vážení zbraní, seznámení s tratí a rozcvičení před startem. V 9:45 je závod odstartován a na trať sprintu vybíhá první závodník. V kategorii „Žáci A“ se na start postavil Kryštof Beníšek a František Petřík, v kategorii „Žákyně A“ Viktorka Mašková, v kategorii „Žák B“ Jan Hotěk a v kategorii „Žákyně B“ – Leontýna Matoušková a Eliška Tomášková. Délka tratě byla  pro kategorii „A“ byla 500m + L + 500m a pro kategorii „B“ pak 500m + L + 500m + L + 500m (L – střelba v leže). Všichni závodníci podali perfektní výkony a předvedli na výbornou vše, co se za uplynulou sezonu naučili.

Odpoledne byl na pořadu štafetový závod trojic, který je zařazen jen a pouze na MČR. Bohužel náš oddíl zatím nemá potřebný počet závodníků v jednotlivých kategoriích, a proto v kategorii „Žáci A“ za naši štafetu hostoval Antonín Švarc z BK Beroun a v kategorii „Žákyně B“ se musela Viktorka „postaršit“ a doplnila tak Leontýnku s Eliškou. Viktorka tak poprvé závodila v kategorii „Žákyně B“, kde už je výrazně složitější manipulace se zbraní. Vše zvládla na výbornou, stejně tak jako všichni naši závodníci. Naše štafetové týmy se tak při své premiéře umístily v silné konkurenci na výborném 5. a 12. místě ve svých kategoriích. Za pozornost stojí skvělá střelba děvčat. Kdy na sestřelení všech terčů (3 x 5 terčů) potřebovali jenom 5x dobíjet.

Sokolovští biatlonisté na Mistrovství České republiky

V neděli ráno nás probudil déšť, který v přeháňkách potrápil všechny závodníky v průběhu celého dne.  Ráno opět proběhl nástřel a vážení zbraní, seznámení s tratí a rozcvičení. Tentokrát na závodníky čekal závod s hromadným startem od 9:30. Všechny kategorie byly rozděleny na rozběhy dle výkonnosti jednotlivých závodníků. Trať je delší než při sprintu a při obou typech závodů se za nesestřelení sklopky, běží trestné kolo.

Kategorie „Žáci A, žákyně A“ měla celkovou délku tratě 1,5 km, kde byli dva nepříjemné kopce s prudkým sběhem. Kategorie „žáci B a žákyně B“ měla celkovou délku tratě 2 km. Profil trati u této kategorie byl mírnější. Ani zde se však naši závodníci neztratili a velmi dobře se umístili ve výsledkových listinách, které najdete na evidence.biatlon.cz.

Děkujeme všem účastníkům za výbornou reprezentaci oddílu Biatlonu a za nezapomenutelné zážitky a krásné chvíle s biatlonem.

Za oddíl biatlonu Pavel Petřík a Jan Hotěk

(ps)