česky Deutsch English

Saalfeld, partnerské město Sokolova, se rozrůstá

15.4.2019, Novinky z města Sokolova a okolí
Saalfeld, partnerské město Sokolova, se rozrůstá

Se zástupci německého Saalfeldu, které je naším partnerským městem, se poprvé od loňských komunálních voleb sešlo nové vedení Sokolova. Starostku Renatu Oulehlovou, místostarosty Karla Jakobce a Jana Picku i tajemnici městského úřadu Simonu Randovou pozval saalfeldský starosta Steffen Kania, který je rovněž v úřadu od loňského roku. Starosta Kania přijal hosty ze Sokolova v budově historické radnice. Informoval je například o tom, jak se Saalfeld rozrůstá. K městu se totiž od loňského roku připojilo celkem 22 obcí z okolí a s nimi tak přibylo kolem 5 000 lidí. Spojování ve větší samosprávné celky je nyní v Německu trendem.

Pro delegaci ze Sokolova byla připravena návštěva jedné z obcí, které se staly součástí Saalfeldu. A to Dittrichshütte s jedinečnou dominantou, kterou je obnovený větrný mlýn. Jedná se o středoevropský věžový větrný mlýn z roku 1865 s rotační hlavou s pevnou špičkou. V provozu byl až do padesátých let minulého století, potom zchátral. Restaurován byl v roce 1981 do funkční podoby. Jeho interiér nyní slouží jako muzeum připomínající, čím se lidé z okolí v minulosti živili. Ať už to bylo zemědělství nebo zpracování břidlice. Ta je zde všudypřítomná, není snad dům, který by z ní neměl minimálně střechu. Většinou jsou ale břidlicí obložená celá stavení. Zasvěceným průvodcem po muzeu v mlýně byl místní občan, jenž se jmenoval, světe div se, Müller (mlynář). Další zastávkou na cestě po okolí Saalfeldu byl bývalý důl Morassina, kde se od roku 1683 těžily kamencové břidlice využívané například pro výrobu kyseliny sírové. Jejich dobývání skončilo v roce 1863 a důl byl pak v podstatě zapomenut. Podzemní dílo bylo opět objeveno v roce 1951, ale až v roce 1993 zpřístupněno veřejnosti. Jeho část je nyní využívána vzhledem k unikátnímu klimatu i pro léčebné účely - speleoterapii. Poslední zastávkou na cestě po okolí Saalfeldu byla „Lipská věž“ s turistickou chatou. Leipziger Turm stojí těsně pod vrcholem Rauhhügel v nadmořské výšce 801 metrů. Za dobré viditelnosti se odtud dá dohlédnout až do vzdálenosti 130 kilometrů. Věž je vysoká 17,5 m, její nejvyšší vyhlídková plošina je ve výšce 14 metrů.

Město Saalfeld najdete ve spolkové zemi Duryňsko. Pokud ho chcete navštívit včetně jeho okolí, což doporučuji, vydejte se touto cestou... Sokolov – Aš – Selb – A 93 – Ausfahrt Dreieck Hochfranken auf A 72 Richtung Hof/A9/Berlin – Ausfahrt 1 Dreieck Bayrisches Vogtland auf A9 Richtung Berlin/Leipzig, Erfurt – A9 Ausfahrt Triptis auf B281 bis Saalfeld Ausfahrt 1 (Saalfeld/Ost) – Markt (Rathaus).

A připomínka pro milovníky čokolády. V Saalfeldu je obrovská továrna na čokoládu a vedle ní dvě firemní prodejny. Jedna reprezentativnější (a dražší), druhá diskontní (a podstatně levnější). Garantuji, že odsud s prázdnou odejde jen málokdo.

Fotogalerie

(mel)