česky Deutsch English

Oddejte se Filmu Sokolov

4.10.2018, Novinky z města Sokolova a okolí
Film Sokolov

Již příští víkend bude Sokolov tradičně oživen ojedinělým filmovým seminářem Film Sokolov, který se zde koná již po osmnácté. Právě plnoletý festival se letos uskuteční 12. až 14. října v prostorách Městského domu kultury. Jak je zvykem z předešlých ročníků, i tento rok festivalem prostupuje jedno hlavní téma. A jak jinak navázat na loňský KONEC, než novým začátkem. Vstup do festivalové dospělosti bude tedy v duchu spojení, které startuje novou životní etapu.

„SVATBA jakožto přelomová životní událost, akt lásky a vášně, vrchol společné cesty dvou lidí, pečlivě promyšlený kalkul. Ale také pojem, který implikuje spojení několika, mnohdy protichůdných, forem, článků a jednotlivců,“ komentuje výběr tématu ředitelka festivalu Kristýna Genttnerová. Svatba bude tematizovaná napříč pestrou programovou škálou.  Návštěvníci budou moci zhlédnout celovečerní, krátké, hrané i dokumentární snímky. Poslechnout si přednášku a letos nově i autorské čtení. Odreagovat se při zábavném doprovodném programu či na proslulé večerní party a celý filmový víkend slavnostně zakončit na klasickém výletu po okolí s oblíbeným sokolovským historikem a pedagogem Vladimírem Bružeňákem.

Samotné téma otevírá prostor oslavám, tradicím, ale také novým úhlům pohledu a třeba i kritice. To vše festival pojímá komplexně, zohledňuje konvence i nejaktuálnější problematiku fenoménu. Dává možnost vyjádřit se samotným návštěvníkům, kteří se mohou v odlehčené festivalové náladě nad konzervativní tradici povznést, nebo být aktivní a pokusit se být v jejím rámci trochu víc fér. Díky spolupráci s platformou Jsme fér, mohou návštěvníci v Sokolově napsat vzkaz svému poslanci nebo poslankyni a vysvětlit jim, proč se jedná o důležité téma a proč by právě možnost svatby měla být pro všechny samozřejmostí.

Letošní nabídka celovečerních filmů bude, jak je zvykem, obsahovat české i zahraniční snímky, klasiky i méně známé kousky, které stojí za zhlédnutí. Festival po slavnostní hostině ve foyer MDK zahájí Svatba (2004) polského režiséra Wojciecha Smarzowského, která reprezentuje cynický pohled na společnost porevolučního Polska. Z českých snímků bude uveden dokument Eriky Hníkové Nesvatbov (2010), který mapuje život nezadaných třicátníků v zapadlé slovenské vesničce, a legendární hororová komedie Svatba upírů (1993) Jaroslava Soukupa s Ivetou Bartošovou a Rudolfem Hrušínským nejml. v hlavních rolích. Lehce pohádkový eskapismus z podzimní deprese přinese film Jacquese Demyho Oslí kůže (1970), a naopak tíživá atmosféra války ve Vietnamu na diváky dopadne při sledování amerického filmu Lovec jelenů (1972) s Robertem De Nirem a Meryl Streep. Blok kratší metráže pojí oddání se vlastním vášním. Happy-End (1996) experimentátora Petera Tscherkasskyho představí pár posedlý mimo jiné pojídáním dortů, filmová báseň Vincenta Moona a Antoina Vivaniho pronikne do světa muzikantů Ireny a Vojtěcha Havlových.

Odborný program zaštítí přednáška docenta Zdeňka Uherka z Institutu sociologických studií UK Únosy nevěst v 21. století jako běžná praxe, která naváže na dokumentární snímek Hon na nevěstu (2016) zobrazující nekonvenční námluvy mladíků v Kyrgyzstánu. Letošní novinkou bude autorské čtení Lukáše Csicselyho, mladého scenáristy a dlouholetého účastníka sokolovského festivalu, který bude ze své knihy Svátek předčítat v kavárně Štístko.

Film Sokolov ani tento rok nebude ochuzen o zábavnou socializační aktivitu, součástí doprovodného programu bude matchmaking, během něhož si návštěvníci budou v davu hledat svůj romantický slavný protějšek vepsaný do festivalových akreditací. Skvělá možnost jak s pomocí náhody a hvězdných jmen objevit svého ideálního partnera nebo nového kamaráda. Party v klubu Amnézie – Rozlučky ve Vegas I. a II. s legendárním filmovědným triem DJ Deleuze jsou pak skvělou příležitostí oslavit nové známosti nebo zapít a zapomenout na ty staré. Následně pak, buď s čistou hlavou, nebo s novou láskou vyrazit na finální nedělní výlet.

Filmově vzdělávací seminář Film Sokolov se každoročně koná díky laskavé finanční i organizační podpoře města Sokolov a Univerzity Karlovy. Je výsledkem práce studentů a absolventů různých oborů stejnojmenné univerzity a pro návštěvníky je přístupný zcela zdarma.

Plakát ke stažení ZDE: Film Sokolov (991 kB, jpg)

Zdroj: Kristýna Genttnerová, Film Sokolov

-ap