česky Deutsch English

Ochotníci a jejich Tlusté prase na přehlídce nezklamali

21.3.2019, Novinky z města Sokolova a okolí

Sokolovští ochotníci odehráli v neděli 17. března svou aktuální hru Tlustý prase na Západočeské přehlídce amatérských divadelních souborů v Horažďovicích. V konkurenci 10 souborů se Sokolováci rozhodně neztratili. Všichni herci zvládli své role excelentně a podali doposud nejlepší výkon. Je vidět, že každou reprízou si hra víc a víc "sedá" a je jen škoda, že před přehlídkou nemohlo být repríz více.

Odborná porota velmi kladně hodnotila všechny čtyři herecké výkony v následujících rolích: Helena - Pavlína Šponiarová, Tom - Vítek Morávek, Jeannie - Dana Horáková a Carter - Pavel Novotný. Zejména oceňovali uvěřitelnost hereckých projevů, které protagonisté dokázali dosáhnou v drtivé většině replik a dialogů. Hra měla spád a až na selhání techniky, kdy z ničehož nic začala vypadávat světla, což herce mírně rozhodilo, jela krásně plynule a přesně. Herci, na rozdíl od infarktových stavů režiséra a Pavla Čermáka, zvládli vše s grácií a zkušeností profesionálů. Diváci byli, velmi spokojení, což potvrzovali častým smíchem a závěrečnými pěti děkovačkami. To, že jsme je upoutali potvrzovalo i to, že měli chuť a touhu si o hře povídat i ve chvílích po představení.

Ze závěrečného hodnocení jsme neodešli z prázdnou. Čestné uznání za herecké ztvárnění role Toma obdržel Vítek Morávek (Pozor, byla to jeho první divadelní role). Dále obdržela cenu za herecké ztvárnění role Heleny Pavlína Šponiarová. Ta dokonce obdržela od Českého rozhlasu i cenu na nejlepší hlasový projev přehlídky. To je opravdu úspěch! Nejlepší z přibližně 100 herců. Poslední čestné uznání za scénografické řešení hry (kulisy, kostýmy, atd.) dostal Martin Volný. Neopomenutelnými lidmi u kostýmů byly ale i dvě ženy, Naďa Kunešová a Jarmila Kvasničková, bez kterých by kostýmy nebyly. Takže, část ceny za scénografii patří i jim.

Sečteno podtrženo, úspěšné představení a velmi dobré hodnocení. Děkuji všem hercům a Pavlovi i Jarmile. Gratuluji všem oceněným a těším se na další hry a další spolupráci. Těšíme se i na diváky, kteří nás svou přízní a potleskem motivují k herecké nekonečné práci. Takže. Horažďovice jsou za námi a další v budoucnu před námi. Držte nám palce ať se nám zase podaří potvrdit, že v "Sokolově divadlo žije!" a není zas tak úplně špatné. Mějte se krásně, Zlomte vaz! a zase někdy na viděnou.

Martin Volný