česky Deutsch English

Mladí biatlonisté závodili na Mistrovství České republiky

15.3.2019, Novinky z města Sokolova a okolí
Mladí biatlonisté závodili na Mistrovství České republiky

Slunečný pátek, deštivý a větrný víkend, to byly kulisy Mistrovství České republiky žactva 2019, které se konalo od pátku 8.března do neděle 10. března v Novém Městě na Moravě v místní Vysočina aréně. Na programu šampionátu byly nejprve v pátek závody štafetových dvojic a poté sobotní závody s hromadným startem. Obě disciplíny se běžely volnou technikou. Vyvrcholením byli nedělní závody ve sprintu klasickou technikou. Náš klub Biatlonové centrum mládeže Krušné hory na šampionátu reprezentoval Jan Hotěk, který se kvalifikoval na základě celoročních výsledků.

Z časových důvodů jsme na šampionát vyrazili již ve čtvrtek v podvečer. Ubytování ve Vlachovicích nám poskytlo báječné zázemí s tříminutovým dojezdem na závodní tratě.

Páteční dopolední trénink proběhl na kvalitně připravené trati, která se však s přibývajícím teplem stávala čím dál více náročnější. Odpolední štafetový závod dvojic volnou technikou již probíhal na velmi rozbité a místy hluboké trati. Dopolední firn se změnil v sůl a lyže doslova nechtěly jet. Pro samotný závod byla opět povinná společná „máza“.

Ve společné štafetě s Honzou byl Matyáš Kunc z BK Ostrov, který se postavil na první úsek štafety. Kluci si v závodě prošli velmi těžkou zkouškou vůle a morálky, jelikož trať byla enormně náročná a vysilující. Snad únavou, snad špatným naváděním ze strany pořadatelů, nakonec naši kluci nepředali štafetu ve vymezeném úseku a i přesto, že dojeli na velmi dobrém 13.místě, byli nakonec rozhodnutím jury diskvalifikováni. Toto rozhodnutí je však nijak nepoložilo na lopatky a společně si řekli, že to i tak byl prima zážitek a že to stálo za to.

Sobotní závod s hromadným startem volnou technikou probíhal podle zažitých not. Trať o délce 3 x 1.33 km a se dvěma položkami vleže byla připravena. Hodinu před startem závodu proběhl nástřel a poslední trénink na tratích. Díky nočnímu ochlazení byla trať opět po úpravě ve velmi dobrém stavu. Společná máza byla povinná i tentokrát. Honzík vyrážel na trať z šesté řady s číslem 18, které značilo jeho aktuální pořadí v Českém poháru v biatlonu.

Na mezičase po první střelbě patřilo Honzíkovi výborné 10.místo a to díky bezchybné střelbě na první položce. V průběhu druhého kola Honzík pořadí udržel. Bohužel následně na střelnici zaznamenal dvě nepřesnosti na druhé položce a musel tedy na dvě trestná kola. Toto zdržení znamenalo propad o 4 místa, ale díky bojovnému výkonu se v posledním okruhu posunul na konečné 13.místo. Únavu v cíli vystřídala radost z dobře zvládnutého závodu.

Klasická technika je vždy loterie. Může za to počasí. Namazat dobře a správně na březnový sníh se jevilo jako velká alchymie. Honzík v nedělním sprintu klasickou technikou pro nástřel zvolil lyže s úpravou skluznice "skin". Nicméně týmový servis měl za úkol připravit další pár lyží s mázou pro samotný závod. A jak se říká "Mistr maže klistr" a tak také náš servis vybral a namazal kombinaci hned tří druhů klistrů. A dopadlo to na výbornou. Lyže Honzíka podržely a jely jako o závod. Honzík vyrazil na trať tentokrát také ve společnosti kluků ze starší kategorie s číslem 13. Střelecký výkon oproti sobotě ještě vylepšil a musel absolvovat ve větrném počasí pouze jeden trestný okruh. Trať 3x 1 km se dvěma položkami vleže zvládl s jistotou a vybojoval 14.místo. S úsměvem, přestože vyčerpán, si v cíli vše pochvaloval: "Bylo to super!"

Vysočina arénu jsme opouštěli s pocitem dobře odvedené práce, a přestože již lilo jako z konve, budeme na tento šampionát vzpomínat jenom v dobrém.

Za realizační tým Pavel Petřík a Jan Hotěk

Fotogalerie