česky Deutsch English

Zlaté kříže ČČK a uznání pro dárce za desítky odběrů

7.9.2022, Kultura a společnost
Ocenění dárci krve v klášterním kostele.

Jsou svým způsobem hrdinové, byť nenápadní. Každopádně svým počínáním zachraňují lidské životy a bez nich by si neporadil nejeden medicínský obor. Jedná se o dárce krve a krevní plazmy, kteří po řadu let míří do transfuzního oddělení. Za svůj dar z nejcennějších převzali v sokolovském klášterním kostele Zlaté kříže ČČK druhého a třetího stupně.

Slavnostního aktu se ve středu 7. září zúčastnili primářka transfuzního oddělení sokolovské nemocnice Zuzana Fialová, za Český červený kříž Ludmila Burdová a město Sokolov zastupoval místostarosta Ladislav Sedláček. Ve svých vystoupeních především vyzdvihli lidský postoj, kterým dárci nezištně přispívají k záchraně zdraví a lidských životů. Krev je to totiž nejcennější, co mají a nedá se ničím nahradit ani vyrobit.

Zlaté kříže III. stupně převzali ocenění dárci za 80 odběrů. Vezmeme-li v úvahu, že krev lze darovat třikrát až čtyřikrát ročně, pak to trvalo skoro dvě desetiletí, než dosáhli této mety. Ještě větší vytrvalost můžeme obdivovat u oceněných Zlatým křížem ČČK II. stupně za 120 odběrů. Nositelé Zlatých křížů ČCK jsou vesměs velmi skromní lidé a to, co dělají, považují za samozřejmost.

Fotoreportáž z akce najdete zde https://bit.ly/3U4UT1Z

(mel)