česky Deutsch English

Za hmotou v prostoru na výstavu sochaře L. Míška

5.10.2020, Kultura a společnost
Sochař Luděk Míšek.

Expozici s názvem Hmota v prostoru – Prostor ve hmotě, které představuje část tvorby sochaře Luďka Míška (na snímku), můžete od úterý 6. října navštívit v klášterním kostele sv. Antonína Paduánského v Sokolově. Úvodní vernisáž připravovanou na pondělí bohužel překazila opatření související s pandemií koronaviru a tak se nekoná. Výstava je ale běžně přístupná, a to ve dnech úterý až neděle vždy od 10 do 18 hodin, až do 28. října. Vstup je volný.

Luděk Míšek (narozen 1976 v Plzni) se snaží dosahovat prostorové harmonie a to nejen u svých prací, ale i v prostředí, ve kterém se pohybuje. Jeho ateliér je uspořádán tak, že jsou sochy nerozeznatelné od soklů, transportních boxů, zdí či forem. Své úvahy o tvaru a podobě vztahuje k vnitřní podstatě samotného artefaktu.

Luděk Míšek studoval Střední průmyslovou školu keramickou v Bechyni (1991 - 1995) a v letech 1996 - 2003 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze (sochařská škola J. Zeithammla). V letech 1999 a 2000 získal ateliérovou cenu AVU a 2001 cenu Hlávkovy nadace. Zúčastnil se řady sochařských sympozií v ČR i zahraničí. Od roku 2004 bylo uspořádáno několik jeho samostatných výstav. Je často zařazován na společné výstavy v tuzemsku i v zahraničí. Je členem Umělecké besedy, Klubu konkretistů a seskupení Socha 2. Je autorem několika veřejných realizací (například pomník Jiřímu Trnkovi a pomník Ladislavu Sutnarovi v Plzni). Od roku 2010 pedagogicky působí na Západočeské univerzitě v Plzni, v roce 2017 byl jmenován docentem AVU v Praze.

Více informací o Luďku Míškovi najdete zde https://bit.ly/3nhx46v