česky Deutsch English

Školní setkání tentokrát bylo ve znamení cuket

1.10.2021, Kultura a společnost
Cuketové setkání.

Další krásná akce s dětmi a rodiči Základní školy Běžecká. Na toto setkání jsme se moc těšili, protože předchozí téměř dva roky setkávání příliš nepřály. A tak jsme se sešli poslední zářijový den na školní zahradě nad cuketovými pochoutkami. Cukety jsou lokální, sezonní potravina, kterou mají mnozí právě v tomto období na zahrádce.

Za cuketami nemusíme cestovat tisíce kilometrů, nezvyšuje se kvůli dopravě množství oxidu uhličitého, cuketa je navíc čerstvá, chutná, nabízí spoustu možností zpracování. O tom se přesvědčili všichni návštěvníci akce. Každá třída představila svůj recept, který také sama připravila. Mohli jste ochutnat pomazánky, sladké řezy, několik druhů cuketových buchet, polévku, muffiny, nakládanou cuketu, různé druhy placiček a cukeťáčků, roládu. Vše zmizelo za chvíli. Naši akci navštívil i místostarosta Ladislav Sedláček. Tímto chceme poděkovat za návštěvu a doufáme, že se mu u nás líbilo a chutnalo mu. Návštěvníci získali i naši originální kuchařku všech nabízených receptů. Ta bude k dispozici i na stránkách naší školy. Budeme se těšit na další milá setkání.
A proč tato akce? Jsme Ekoškola. To je mezinárodní program pro školy, který učí děti zlepšovat životní prostředí v místě, kde žijí. V České republice je garantem programu vzdělávací centrum TEREZA, které pomáhá školám dodávat zajímavé materiály, poskytuje konzultanty a v neposlední řadě rovněž školám pomáhá svým osobním přístupem. V současné době je do tohoto programu v České republice zapojeno 400 škol a my jsme jednou z nich. Zapojili jsme se v roce 2009 a zatím jsme získali čtyři tituly Ekoškola, poslední v roce 2019. Společně řešíme různá témata: vodu, prostředí školy, energie, jídlo a svět, odpady. Poslední téma, o které se zajímáme, je téma šetrný spotřebitel. Přemýšlíme o tom, co a kde nakupujeme, hledáme šetrné způsoby nakupování, přemýšlíme o dopadech na životní prostředí. 

za ekotým školy Mgr. Monika Horárová