česky Deutsch English

Podpořte svými hlasy památné lípy v Hřebenech

19.9.2020, Kultura a společnost
Lípy v Hřebenech na Sokolovsku.

Nadace Partnerství pořádá také letos anketu Strom roku. Do celostátního finále 2020 bylo nominováno deset stromů, mezi nimi je i „reprezentant“ Sokolovska, a to lípy v Hřebenech (soutěžní číslo 3). Až do 11. října se bude rozhodovat o vítězi ankety ve veřejném hlasování. Podpořit strom, v tomto případě dokonce stromy z Hřeben, můžete hned dvěma způsoby. Prostřednictvím DMS a online na www.stromroku.cz

Památné lípy stojí v malebném údolíčku nedaleko zámku Hartenberg. Tyto majestátní stromy pamatují nejen poslední zámeckou baronku, ale i její předky. Jejich mohutné větve se sklánějí až k zemi a vytvářejí magického genia loci. Okolí lip je centrem komunitního setkávání, místní sem ve spolupráci s obcí Josefov umístili lavičky a sošku Panny Marie. „Památné lípy nominoval do soutěže spolek Hartenberg. Letos na jaře místní celé prostranství vyčistili a udělali z něj příjemné místo, které může navštívit kdokoliv. I na základě této aktivity se stromy dostali do finále soutěže,“ uvedla Martina Vavřínová ze spolku.

Nadace Partnerství, která anketu Strom roku pořádá, pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje kvalitní veřejná prostranství, zelené stavění, vzdělávání, zeleň ve městě i v krajině, zklidňování dopravy, šetrnou turistiku a ochranu přírody.

(mel)