česky Deutsch English

Pietní akty připomenou Den válečných veteránů

10.11.2021, Kultura a společnost
Ilustrační foto.

Památku vojenských obětí válek uctí na pěti pietních místech v Sokolově ve čtvrtek 11. listopadu představitelé města a Armády ČR. Právě toto datum je v kalendářích zaznamenáno jako Den válečných veteránů. Slavnostní akty s položením kytic a zapálením svíček bude doprovázet i čestná stráž složená ze studentů sokolovské pobočky Vojenské střední školy a vyšší odborné školy Ministerstva obrany.

Program připomínky Dne válečných veteránů začíná v 11 hodin a 11 minut u sochy bojovníka před městským úřadem, kde zazní rovněž vojenská večerka. Postupně budou následovat ceremoniály na Starém náměstí, dále na místě popravených sovětských válečných zajatců vedle kostela sv. Jakuba a před Základní školou Rokycanova a na závěr u památníku sovětským zajatcům vedle městského hřbitova. Podle místostarosty Ladislava Sedláčka je účast studentů vojenské školy začátkem spolupráce mezi městem a školou. Studenti by se měli v budoucnu o pietní místa v Sokolově i starat. „Chceme v nich probudit hrdost na vojenské řemeslo a upevnit vztah k armádě,“ podotkl místostarosta. 

Co je Den válečných veteránů 

Den válečných veteránů se slaví se zejména v západní Evropě, v USA a v zemích Commonwealthu jako Den památkyDen příměří, nebo Den veteránů. Od listopadu 2004 je tento významný den připomínán i v České republice. 11. listopad byl vybrán symbolicky, neboť toho dne roku1918 bylo ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Compiégne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války. Hlavními signatáři příměří byli vrchní velitel spojeneckých sil maršál Ferdinand Foch a německý zástupce Matthias Erzberger.

Symbolem pro Den válečných veteránů je rudý vlčí mák. Symbolem Dne veteránů se stal květ vlčího máku. To má svůj původ v básni Na flanderských polích, kterou v roce 1915 napsal kanadský chirurg John McCrae, jenž sloužil na západní frontě, nedaleko belgického města Ypres. Vlčí mák jako symbol pro padlé vojáky 1. světové války poprvé použila americká profesorka a humanistka Moina Michaelová. V roce 1921 zvolil bývalý velitel britských expedičních sil polní maršál sir Douglas Haig jako předseda Nadace veteránů vlčí mák za symbol pro sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům.

Vezmi mák a přispěj

Knihovny, kavárny, různé prodejny, úřady, muzea, informační centra a další stovky míst se zapojují do sbírky pořádané v rámci Dne válečných veteránů. Přispět lze rovněž online. Váš virtuální vlčí mák se promění ve skutečný a bude zasazen do symbolického záhonku v Praze a dalších krajských městech. Červené kvítky připomenou hrdinství veteránů i pomoc, kterou nyní potřebují.

Veškeré podrobnosti o Dni válečných veteránů a sbírce najdete zde https://www.denveteranu.cz/