česky Deutsch English

O bývalé i současné "Čtyřce" vyšla zajímavá publikace

6.12.2021, Kultura a společnost
Křest knihy Jana a Michaela Rundových Čtyřka.

V pobytovém zařízení pro seniory „Čtyřka“ se v pondělí 6. prosince uskutečnil křest unikátní publikace o historii původní 4. Základní školy v Sokolově, která byla nedávno zbourána, a na jejímž místě vzniklo moderní pobytové zařízení pro seniory. Křtu se ujali autoři Jan a Michael Rundovi společně se starostkou Renatou Oulehlovou.

Kniha „Sokolovská Čtyřka“ od autorské dvojice otce a syna Jana a Michaela Rundových vznikala v průběhu roků 2020 a 2021 a vydalo jí Muzeum Sokolov, což je příspěvková Karlovarského kraje, ve spolupráci s městem Sokolov. Autoři využili svůj bohatý archív, dále oslovili další instituce a pamětníky. Vytvořili barevnou publikaci formátu A4 s mnoha snímky a přehledně zpracovanou historií původní 4. Základní školy i nového pobytového zařízení pro seniory, které vzniklo na místě zbourané školní budovy. Kniha se krátce zabývá i historií školství a sociálních služeb ve městě Sokolov.

V knize naleznete také události týkající se 4. Základní školy v letech 1958 - 2017, přehled ředitelů, pedagogů a zaměstnanců školy, úspěchy žáků, vzpomínky žáků na školu, obrázky z posledního zvonění a demolice. Dále důležitá data z výstavby pobytového zařízení, popis budovy, seznam účastníků výstavby a rozhovory se stavebníky. Nedílnou součástí knihy jsou i QR kódy, jejichž prostřednictvím si mohou zájemci prohlédnout další fotografie, například učitelů původní školy, snímky jednotlivých tříd, ale i fotografie z posledního zvonění školy a výstavby nového zařízení.  

Kniha vznikla u příležitosti „ostrého“ startu provozu pobytového zařízení pro seniory „Čtyřka“, které začne i s klienty fungovat na začátku roku 2022. Jde největší investici v dějinách města. Celková náklady včetně vnitřního vybavení dosáhly 179 milionů korun. Z toho vlastní stavba přišla na zhruba 166 milionů korun, vybavení objektu pak na přibližně 13,2 milionu korun. Na výstavbu město získalo dotaci 65 milionů korun od ministerstva práce a sociálních věcí. Publikace „Sokolovská Čtyřka“ autorů Jana a Michaela Rundových bude v prodeji v Infocentru Městského domu kultury Sokolov a v pokladně Muzea Sokolov i v jeho e-shopu za 199,- Kč.

Věděli jste například, že ….?

Za dobu existence 4. Základní školy opustilo její brány kolem 2000 dětí, které se později vyučily, nebo šly na střední školu a později i na vysoké školy a dnes jsou z nich třeba učitelé, lékaři, ředitelé, manažeři velkých firem, ale i řemeslníci, prodavačky a jiné profese.  

Na 4. Základní škole v Sokolově studoval také známý režisér a spisovatel Rudolf Havlík? 

4. Základní škola vychovala mnoho hokejistů, a že zde byly specializované sportovní třídy?

Pobytové zařízení pro seniory je nejmodernějším zařízením svého druhu v České republice?

Pobytové zařízení pro seniory má kapacitu celkem 61 osob a je v něm 10 dvoulůžkových a 41 jednolůžkových pokojů?

Fotoreportáž ze křtu knihy najdete zde https://bit.ly/32TBSsY