česky Deutsch English

Muzeum má po odchodu knihovny nové prostory

8.11.2020, Kultura a společnost
Ředitel Muzea Sokolov Michael Rund už přemýšlí, jak nové prostory využije.

Muzeum Sokolov získalo rozsáhlé prostory uvolněné po přestěhování městské knihovny do nové budovy na Staré náměstí. Pro někoho by to možná byl spíše danajský dar, ředitel muzea Michael Rund a sokolovský radní je ale spokojený. Má velké plány a momentálně prázdné místnosti v přízemí a v prvním patře zámecké budovy do nich krásně zapadají. Přiznává však, že nová podoba muzea nevznikne ze dne na den a nějaký čas si to vyžádá.

V zámecké budově po odchodu knihovny získalo muzeum skoro stejně tak velký prostor, jakým dosud disponovalo. Jedná se téměř o tisíc metrů čtverečních. Jaký z toho máte pocit?

Jsme samozřejmě rádi. Na to, že nám místnosti po knihovně připadnou, jsme se nějaký čas připravovali, protože město usilovalo o její přemístění už deset let. A teď získala krásné prostory na Starém náměstí. Knihovna pro nás byla pro nás v zámku dobrým sousedem, ale bylo nám oběma takříkajíc už trochu těsno a ani jedna instituce se nemohla pořádně rozvíjet. Takže se domnívám, že nyní je spokojenost na obou stranách. Muzeum Sokolov má nyní k dispozici přibližně stejnou plochu k využití, jako mají jeho sesterská muzea v Chebu a v Karlových Varech.

Můžete nám nastínit, jaké teď budou vaše další kroky ve vztahu k uvolněným prostorám v sokolovském zámku?

Budeme postupovat krok za krokem a čeká nás poměrně hodně práce. Je třeba všechno důkladně naplánovat a konkrétně si určit, co a kde chceme mít. Určitá studie již vznikla, částečně z ní můžeme vycházet. Tím nejdůležitějším je ovšem nastavení rozpočtu, musí být zcela jasné, kolik peněz do realizace plánů asi tak přijde. Pak se budeme zajímat, z čeho veškeré úpravy zaplatíme. Jestli to bude z nějakých dotací nebo z rozpočtových peněz kraje, či půjde o kombinaci těchto dvou zdrojů. Možnosti financování úprav muzea jsou v podstatě dvě. Buď se podaří získat peníze najednou v jednom balíku a potom také vše najednou realizovat. Nebo to budou menší finanční částky uvolňované postupně a tomu bude odpovídat i postup prací. Obě tyto možnosti jsou pro nás v podstatě přijatelné. Není to takové, že bychom byli v nějaké složité situaci vyžadující co nejrychlejší řešení. I řada předchozích úprav v muzeu se děla postupně.

Přesto, existuje jistě představa, s čím začít nejdříve. Jaká část z uvolněných prostor by mohla přijít na řadu jako první?

Jak už jsem říkal, vše závisí na přidělených penězích a pokud budou nějaké k dispozici příští rok, tak bychom se patrně chtěli nejdříve pustit do úprav bývalého dětského oddělení knihovny v přízemí zámku. Tady to vypadá, že prostory by mohly být upraveny poměrně rychle a získali bychom v nich místo pro muzejní knihovnu a studovnu. Ta, kterou máme v budově ředitelství zámku, je opravdu provizorní a nevyhovující.

 Ředitel Muzea Sokolov Michael Rund už přemýšlí, jak nové prostory využije.  Ředitel Muzea Sokolov Michael Rund už přemýšlí, jak nové prostory využije.  Ředitel Muzea Sokolov Michael Rund už přemýšlí, jak nové prostory využije.  Ředitel Muzea Sokolov Michael Rund už přemýšlí, jak nové prostory využije.  Ředitel Muzea Sokolov Michael Rund už přemýšlí, jak nové prostory využije.

Co plánujete v dalších místnostech? Například na místě bývalé čítárny městské knihovny.

Čítárna, která krásně navazuje na zámecké nádvoří, to jsou opravdu pěkné prostory a jako ideální tady vidím muzejní kavárnu s malým občerstvením. Sloužila by jak návštěvníkům muzea, tak veřejnosti a ideální by byla i jako zázemí při pořádání různých akcí na zámeckém nádvoří. Provozovat bychom ji mohli například ve spolupráci s neziskovým sektorem a také s využitím činnosti zdravotně postižených. Ale pracujeme i s variantou, že ji budeme provozovat vlastními silami. Pokud jde o další uvolněné místnosti, chceme postupně dokončit zámecký okruh v prvním patře zámku. Místnosti, kde byly kanceláře knihovny, budou částečně využity pro expozici a částečně jako depozitáře. Chceme zde jak expozici přírody Sokolovska, tak i další zámecké interiéry, ale i takový průřez dvacátým stoletím v retro stylu. Jako prostor pro depozitáře uvažujeme i uvolněné prostory v ředitelství muzea (Myslivna) po muzejní knihovně. Barokní domek, který je mimo objekt zámku, bychom chtěli přebudovat částečně na depozitární prostory a částečně ho využít jako komerční ubytovací apartmán. Ve věži vlevo od vstupu do zámku byla kdysi kaple, kterou chceme obnovit.

Knihovna byla v zámecké budově, která patří kraji, v nájmu. Poradíte si s propadem příjmů z nájemného? A co další nájemce, kterým je město a využívá část pravého zámeckého křídla?

Propad v příjmech z nájemného jsme řešili s naším zřizovatelem, mělo by to být v našem rozpočtu zohledněno. Náklady na provoz muzea zatím příliš nahoru nepůjdou. Prázdné místnosti budeme přes zimu pouze temperovat tak, aby nedošlo k jejich poškození. Pokud jde o dalšího zájemce, tedy město, zůstane u nás i nadále. Město má nyní k dispozici obřadní síň s klubovnami, kde se konají svatby nebo vítání občánků a některé další společenské akce. Společně budeme využívat také zimní zahradu.

Určitě nebude od věci, když si připomene činnost Muzea Sokolov a co v současné době nabízí veřejnosti…

Cílem našeho snažení je moderní regionální muzeum se zaměřením na historii regionu Sokolovska a zároveň technické muzeum se zaměřením na uhelné a rudné hornictví Karlovarského kraje. Ve spolupráci s Karlovarským krajem jako naším zřizovatelem, chceme zlepšit fungování muzea a udržet atraktivní, ekonomicky fungující a kooperující součást muzeí spadajících pod zřizovatele, ale i dalších kulturních organizací v rámci kraje, ale i celé ČR a zahraničí. Našimi návštěvníky jsou všechny věkové skupiny, ať už rodiny s dětmi, senioři nebo školní mládež. Muzejní činnosti se věnujeme v kamenných pobočkách (Hornické muzeum Krásno), v rámci Geoparku i v přírodních lokalitách (Štola č. 1 Jáchymov, důl Jeroným Čistá, ale i na virtuální půdě v Geoparku (QR kódy), a na sociálních sítích. Zde máme koncept  #virtualnimuzeumsokolov.

 Ředitel Muzea Sokolov Michael Rund už přemýšlí, jak nové prostory využije.  Ředitel Muzea Sokolov Michael Rund už přemýšlí, jak nové prostory využije.  Ředitel Muzea Sokolov Michael Rund už přemýšlí, jak nové prostory využije.  Ředitel Muzea Sokolov Michael Rund už přemýšlí, jak nové prostory využije.  Ředitel Muzea Sokolov Michael Rund už přemýšlí, jak nové prostory využije.

Je o návštěvu Muzea Sokolov a jeho činnost mezi veřejností zájem?

Nejvýznamnější akcí loňského roku bylo slavnostní otevření zámeckých sklepů se sokolovským pokladem. S velkým zájmem veřejnosti se setkal i první ročník sokolovského vinobraní na nádvoří zámku, který proběhl ve spolupráci s MDK Sokolov. Návštěvnost sokolovské pobočky muzea byla loni 14 147 lidí. Další akce muzea navštívilo 6 708 osob. Nejnavštěvovanější výstavy byly Retro a Sokolov, kam přišlo v loňském roce 1 279 lidí. Zvýšil se zájem o pobočku v Krásně a loni si ji prohlédlo 4 906 návštěvníků. Štolu č. 1 v Jáchymově vidělo na 11 141 návštěvníků. Stala se součástí Světového dědictví UNESCO v rámci Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří. Do dolu Jeroným, který je národní kulturní památkou, zamířilo 5 739 návštěvníků.

Letošní sezonu poznamenala koronavirová pandemie a s ní řada souvisejících restriktivních opatření. Jak se tedy vyvíjela v případě Muzea Sokolov?

Sezóna byla opravdu znatelně ovlivněná první a poté i druhou vlnou koronaviru. Přesto jsme se dostali u většiny našich poboček na rekordní návštěvnost, které byly dosaženy hlavně díky tomu, že lidé letos necestovali do ciziny, ale zůstali v tuzemsku. Také i díky tomu, že Karlovarský kraj stanovil u svých příspěvkových organizací na půl roku nulové vstupné jako podporu cestovního ruchu a v neposlední řadě pomohly i vouchery, které bylo možné uplatnit v lázeňských ubytovacích zařízeních v Karlovarském kraji. Konkrétně Štolu č. 1 Jáchymov navštívilo 13 502 návštěvníků, Důl Jeroným 7 978 návštěvníků a Hornické muzeum Krásno 9 017 návštěvníků. Jediná pobočka, kde zaznamenáváme zatím pokles, je sokolovský zámek, který letos vidělo prozatím 7 519 návštěvníků. Jde ale o celoročně otevřenou pobočku, kde nám stále chybí návštěvnost za březen až květen a s největší pravděpodobností přijdeme i o návštěvnost za polovinu října, listopad a možná i za prosinec. Naše činnost ovšem není jen o prezentaci, ať už pro skutečné, nebo virtuální návštěvníky, ale také o badatelské činnosti, práci se sbírkami, ale v neposlední řadě o různých inventurách a dalším papírování. Částečně se naše práce přesouvá i na sociální sítě, kam se snažíme přidávat zajímavé příspěvky na Facebook Muzea Sokolov, takže se těšíme na shledání alespoň virtuální formou.

(mel)