česky Deutsch English

Medová snídaně byla ve třídě U Žlutého klíče

1.12.2020, Kultura a společnost
Včelař se setkal s dětmi v mateřské škole.

Mateřská škola Vítězná, konkrétně pak třída U Žlutého klíče, se zapojila do projektu Medové snídaně s ministerstvem zemědělství 2020. Díky tomu navštívil naší třídu včelař. Vyprávěl nám o své práci a my jsme si z besedy odnesli spoustu zajímavých informací a poznatků.

Včelař nám ukázal úl, pověděl nám o tom, z čeho se skládá, jak se o úl pečuje a k čemu slouží. Jednotlivé části jsme si prohlédli a osahali. Povídali jsme si o rojení včel, o životním cyklu matky, dělnic a trubců a o dělbě práce včel. Víme už, jaké úkoly mají včely sběratelky, uklízečky, třídičky, pátračky a další. Známe jejich signály, kterými se dorozumívají s ostatními včelami. Dále jsme si pověděli o přínosu včel v přírodě, pro člověka. Víme už, z čeho sbírají včely med, ze kterých rostlin je nejlepší. Také už víme o predátorech, kteří včely ohrožují, jaká je úloha těchto predátorů v přírodě a co nebo kdo je pro včely nebezpečným, jaké nemoci je mohou potkat a jak se jim dá zabránit.
Včelař nám přivezl i malé dárečky na památku a nechyběl ani květový med, ze kterého jsme si společně na závěr besedy připravili medovou snídani. Dopoledne se včelařem se nám všem líbilo a budeme se těšit, až nás zase někdy v naší mateřské škole navštíví.
(učitelky ze třídy U Žlutého klíče, Mateřská škola Vítězná)