česky Deutsch English

Lípy v Hřebenech stříbrné v anketě Strom roku

22.10.2020, Kultura a společnost
Lípy v Hřebenech na Sokolovsku.

Lípy v Hřebenech na Sokolovsku se umístily na druhém místě v tradiční anketě Strom roku 2020. Mezi 12 finalisty z celé republiky zvítězila jabloň u Lidmanů z Machova na Náchodsku. Třetí je dub jménem Hugo z Lednice v Jihomoravském kraji. Anketu připravila Nadace Partnerství pod záštitou ministra životního prostředí Richarda Brabce.

Karlovarský kraj měl ve finálovém kole dva zástupce, kteří se ucházeli o titul Strom roku. Jednalo se o dvě lípy velkolisté v Hřebenech nedaleko hradu Hartenberg a o borovici černou v zámecké zahradě ve Valči. Příběh lip velkolistých v Hřebenech přitom sahá hluboko do historie. Místní obyvatelé i lidé ze sousedních obcí si jejich okolí natolik oblíbili, že pod korunami umístili lavičky a sochu Panny Marie. Pod lipami vzniklo místo komunitního setkávání. 

Prostřednictvím ankety se Nadace Partnerství snaží podporovat a motivovat veřejnost k péči o významné stromy a k novým výsadbám. Celonárodní soutěž se koná již od roku 2002. Kompletní výsledky a počty hlasů najdete
na stránkách ankety​

(pav)