česky Deutsch English

Kdo tentokrát získá prestižní cenu Křesadlo?

10.2.2021, Kultura a společnost
Ilustrační foto.

Již 12. ročník ceny Křesadlo vyhlašuje v Karlovarském kraji Mateřské centrum Karlovy Vary společně s Regionálním dobrovolnickým centrem Instand. Křesadlo, které je symbolem vykřesané jiskřičky lidství, převezme pět dobrovolníků z regionu. Nominovat dobrovolníky ze svého okolí mohou občané i organizace. Nově je možné nominovat i osoby, které se na dobrovolnické činnosti významně podílely při pandemii koronaviru.

Nominovaným dobrovolníkem může být i člověk, který nezištně pomáhá s nákupem, s doučováním, je psychickou podporou pro někoho ve složité situaci a další. Návrhy na ocenění mohou občané či organizace zasílat nejpozději do 7. března 2021 na email kresadlo@instand.cz, či na adresu: Regionální dobrovolnické centrum Instand, Stará Kysibelská 602/45, 360 01 Karlovy Vary.

 Znáte někoho, kdo dobrovolně věnuje svůj volný čas a energii ve prospěch někoho jiného? Znáte někoho, kdo hoří nadšením a šíří kolem sebe optimismus, naději, sílu a za sebou nechává kus velmi dobře odvedené práce? Někoho, kdo je naplněn zkušenostmi, pochopením, ochotou pomoci – kdo umí vykřesat jiskru dobra a lidství pro své okolí, kdo si zaslouží cenu KŘESADLO 2020? Pak neváhejte a přihlaste ho! Všechny podrobnosti a podmínky akce jsou uvedené na internetových stránkách Mateřského centra KV, Regionálního dobrovolnického centra Instand, Národního dobrovolnického centra HESTIE a na stránkách www.dobrovolnik.cz.

Cílem udělování ceny Křesadlo je ocenit dobrovolníky, zviditelnit dobrovolnictví a neziskový sektor, vzbudit v lidech zájem o dobrovolnou činnost i respekt k těm, kteří ji vykonávají. Myšlenka každoročního ocenění dobrovolníků vznikla v rámci Mezinárodního roku dobrovolníků v roce 2001. Podobné ceny se udělují v USA, existují i v některých okolních zemích, například v Maďarsku, kde ji předává každoročně prezident. Podoba ocenění je autorským originálem Jaroslava Zívala, kováře z hradu Křivoklát, který podle starých vzorů vyrobil opravdové a funkční křesadlo.