česky Deutsch English

Cena Ď v kraji tentokrát pro kapelníka i všechny horníky

22.9.2022, Kultura a společnost
Předávání cen Ď v Sokolově.

Kapelník, skladatel a pedagog Jan Zmrzlý ze Sokolova, který jen před pár dny oslavil 91 narozeniny, byl oceněn hlavní cenou Ď v Karlovarském kraji. Starostka Renata Oulehlová pak nominovala všechny místní horníky a cenu převzal jejich zástupce Jaroslav Jiskra. Slavnostní ceremoniál se konal ve středu 21. září v klášterním kostele sv. Antonína Paduánského a ceny předávala starostka Renata Oulehlová.

V Sokolově se regionální cena Ď předávala už podruhé, město se totiž stalo jejím hlavním partnerem. Ceny převzali rovněž další nominované osobnosti ze čtyř měst v našem regionu. Například za Březovou u Sokolova obdržel cenu Ď starosta Miroslav Bouda nebo za Ostrov to byla ředitelka základní umělecké školy Irena Konývková. Karlovarskou nominaci proměnila v cenu novorolská starostka Jitka Pokorná, za Kynšperk nad Ohří potom Štěpánka Hendrychová, ředitelka městského kulturního střediska.

Cena Ď je česká cena určena mecenášům a dobrodincům v oblasti charity, kultury, vědy, vzdělávání a morálních hodnot v České republice. Název ceny, písmeno Ď, je odvozeno od českého rčení „tak ti ď“, neboli tak ti děkuji. „Jedno jediné písmenko je tak nejenom názvem ceny, ale také současně vysvětluje její myšlenku. O udělení ceny Ď rozhodují na základě podaných nominací příslušná kolegia. Nominovaný mohl darovat potřebným peníze nebo třeba svůj um a čas. Výše peněz není důležitá, ale význam pomoci a její dopad pro toho, kdo byl podpořen,“ uvedl autor a pořadatel ceny Ď Richard Langer, který slavnostní večer moderoval.

Každá nominace se plnohodnotně zúčastní celostátního finále, které se koná ve spolupráci s Národním divadlem v Praze, kde má šanci na získání jedné z mnoha celostátních cen Ď - dle posouzení celostátního Kolegia a to bez ohledu na případné výsledky kol krajských a městských, či na účast nebo neúčast v těchto předkolech (pro účast ve finále není nutné absolvovat předkola). 

Další podrobnosti o ceně Ď najdete zde Cena Ď (cena-d.cz) 

Fotoreportáž z akce najdete zde https://bit.ly/3LxevaQ

(mel)