česky Deutsch English

Které město je pro byznys nejlepší?

16.3.2019, Novinky z města Sokolova a okolí

Nízká nezaměstnanost, vysoký podíl firem, vstřícný přístup radnice. To jsou hlavní důvody, které dělají z Chebu nejlepší místo pro podnikání v Karlovarském kraji. Druhé skončily Mariánské Lázně, na třetí příčku se vyhouply Kraslice. Město Sokolov figuruje v žebříčku na sedmém místě. Ukázaly to výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys 2018, které jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí.

Cheb dokázal v regionu obhájit svoji loňskou pozici. Zásluhu na tom má přístup radnice, která na podnikatele skutečně myslí. Má nejkvalitnější webové stránky z pohledu podnikatele, který na nich v přehledné podobě nalezne vše potřebné pro komunikaci s veřejnou správou, město také velmi dobře obstálo v testu elektronické komunikace a má rovněž dobrý scóring úředních hodin. Cheb si udržuje v rámci kraje nízkou dlouhodobou nezaměstnanost, vysoký podíl firem a vysoký podíl studentů a učňů v odborném vzdělávání. Podnikatelé ve městě mohou rovněž těžit z blízkosti německé dálniční sítě, která znamená silniční spojení prakticky s celou Evropou.

Z loňského třetího místa na druhé poskočily Mariánské Lázně, které mají kvalitní podnikatelské prostředí. To se jasně ukazuje nejvyšším podílem podnikatelů, nejvyšším růstem ekonomických subjektů a velmi vysokým podílem malých a středních firem. Radnice si zaslouží ocenění za nejnižší dluhovou službu a nejvyšší podíl výdajů věnovaných na veřejnou dopravu. Bronzové Kraslice lákají podnikatele nejnižšími cenami stavebních pozemků a nízkou daní z nemovitosti. Radnice také dopadla v kraji vůbec nejlépe v testu elektronické komunikace.

Výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí. Na již tradičních krajských setkáních pro starosty a starostky se odborníci na danou problematiku letos zaměřují například na aktuální legislativu, konkrétní projekty Svazu měst a obcí, na přípravu sčítání lidu, domů a bytů, které proběhne v roce 2021 nebo na efektivní správu obcí.

Srovnávací výzkum Město pro byznys již jedenáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností v České republice. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy.

Pořadí vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Pro pracovníky městských úřadů, podnikatele ale i širokou veřejnost je sestavován jedinečný žebříček nejlepších měst s největším podnikatelským potenciálem v ČR. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR.

Celkové pořadí

1. Cheb

2.  Mariánské Lázně

3.  Kraslice

4.  Aš

5.  Karlovy Vary

6.  Ostrov

7.  Sokolov