česky Deutsch English

Jsou tady volby do Evropského parlamentu

24.5.2019, Novinky z města Sokolova a okolí
Jsou tady volby do Evropského parlamentu

Volby do Evropského parlamentu začínají v pátek 24. května a potrvají do soboty 25. května. V pátek se volební místnosti otevřou od 14 hodin a k dispozici budou lidem do 22 hodin. V sobotu mohou lidé volit od 8 hodin do 14 hodin. V okresním městě se bude o zdárný průběh voleb starat 19 okrskových komisí. Výsledky voleb budou známy až po uzavření posledních volebních místností v Evropě, což by mělo být v Itálii 26. května ve 23 hodin. Práce okrskových komisí ovšem skončí až patnáctý den po oficiálním vyhlášení výsledků evropských voleb.

Hlasovací lístky pro evropské volby už byly distribuovány do všech schránek obyvatel v jednotlivých okrscích. Lístky budou ale k mání i v jednotlivých volebních místnostech. Každá z komisí bude mít k dispozici přenosnou schránku, aby mohla zajistit hlasování i lidem, kteří se například z vážných zdravotních důvodů nemohou do volební místnosti dostavit. O návštěvu zástupců volební komise lze požádat na telefonních číslech jednotlivých komisí. A to v okrsku, do něhož volič náleží. Při volbách do Evropského parlamentu je možné využít voličský průkaz, který lze získat na městském úřadu a opravňuje občana hlasovat mimo jeho volební okrsek.

Zde najdete telefonní čísla do volebních místností

K evropským volbám jsme šli naposledy v roce 2014. Tehdy byla volební účast v Sokolově velmi nízká, dosahovala pouhých 12,58 procenta z 19 510 oprávněných voličů. Nejvíce hlasů, a to 564, získalo od voličů Hnutí ANO 2011, jehož lídrem byl Pavel Telička. Tehdy se mohl nejvyšší účasti pochlubit okrsek číslo 6, kde přišlo 18,83 procenta voličů. Nejnižší účast byla v okrsku číslo 2 s 6,88 procenta voličů. V roce 2014 ale bylo v Sokolově 21 okrsků, o dva více než nyní.