česky Deutsch English

Zprávy z radnice za měsíc srpen

7.9.2023, Zprávy z města
Zprávy z radnice za měsíc srpen

Letní prázdniny jsou u konce a začíná nový školní rok. Jak už jsme psali v minulých Zprávách, školy se na zahájení celé prázdniny pečlivě připravovaly. Opravovaly se učebny nebo se měnil starý nábytek za nový. Kromě toho proběhly na několika základních školách zásadní změny týkající se stravování. Město se totiž rozhodlo pro modernizaci a zavedení centrálního výdeje obědů.

O takové možnosti se v Sokolově diskutovalo mnoho let. Letos se nakonec vedení města rozhodlo tuto variantu zrealizovat. Na ZŠ Běžecká vznikla centrální kuchyně, která se upravila tak, aby v ní bylo možné uvařit až 1 400 obědů denně. Ty se odtud rozváží na další školy v okolí, a to na ZŠ Běžecká v ulici B. Němcové, ZŠ Rokycanova a ZŠ Pionýrů. O přípravu a výdej jídel se nově stará společnost Primirest, která působí na trhu již 30 let a obsluhuje přes 200 školních stravovacích zařízení po celé republice. Denně nabízí výběr ze tří jídel, z toho jedno bezlepkové, a vaří ze zdravých surovin, včetně hovězího masa v bio kvalitě. Primirest bude také připravovat zdravé svačinky, které si budou moci děti zakoupit. Kuchyně bude navíc fungovat i o prázdninách a může tak vařit například pro děti, které se účastní příměstských táborů nebo letních sportovních soustředění. Obědy si mohou u Primirestu objednat i cizí strávníci. Ti za polévku a hlavní chod zaplatí 85 Kč.

Kromě zajištění kvalitních obědů, město tímto krokem také ušetří nemalé finanční prostředky, které by jinak muselo investovat do rekonstrukce školních jídelen. Ceny oprav by se pohybovaly v řádech několika desítek milionů korun. Takto jdou náklady na vybavení kuchyně a jídelen za společností Primirest.

Když už jsme zmínili příměstské tábory, chvíli u nich ještě zůstaňme. Tento rok jich totiž zorganizoval Dům dětí a mládeže ve spolupráci se sokolovskými základními školami rekordních 35. V minulosti byl jediným organizátorem Dům dětí a mládeže. Kvůli velkému zájmu ale byly kapacity rychle zaplněné a nikdy se nedostalo na všechny. Vedení města se proto rozhodlo zapojit do pořádání i základní školy. Každý rok se přidávaly další, až se letos na organizaci podílely úplně všechny. Tábory měly různé zaměření. Některé byly orientované sportovně, jiné jazykově, další výtvarně. Díky vysokému počtu  turnusů bylo možné uspokojit velký počet zájemců a díky široké nabídce navíc mohli rodiče dětem vybrat takový program, který nejlépe vyhovoval jejich zájmům a potřebám.

Na přelomu roku plánuje město spuštění projektu domovníci - preventisté. Tento program má sloužit ke zvýšení bezpečnosti a veřejného pořádku a posílit osobní odpovědnost občanů za dodržování bezpečnostních standardů. V Sokolově budou domovníci - preventisté ve dvou domech. Jeden se nachází v ulici Slavíčkova a druhý v ulici Jiřího z Poděbrad. Město se v současné době připravuje na spuštění projektu, kdy bude potřeba vybrat vhodné uchazeče, ale také připravit v těchto domech pro domovníky zázemí.

S bezpečností ve městě souvisí také úspěch policejních kriminalistů. Těm se podařilo, za přispění sokolovské Městské policie, zadržet trojici mužů, která měla přímo na vlakovém nádraží v Sokolově prodávat pervitin. Během roku 2022 měli drogu prodávat ve zhruba 400 případech, a to přímo na vlakovém nádraží, kde pracovali jako ostraha objektu.

Událost mezinárodního charakteru se odehrála v Sokolově na konci srpna. V areálu Baník se totiž uskutečnilo Mistrovství ČR profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu. I když se jednalo o mistrovství České republiky, účastnily se ho i zahraniční týmy ze Slovenska, Polska a Ukrajiny. V případě profesionálních hasičů se jednalo o jubilejní 50. mistrovství, u dobrovolných hasičů to bylo už 68. mistrovství.

Dobrovolní hasiči a profesionální hasiči soutěžili v kategorii družstev ve třech disciplínách: v běhu na 100 m s překážkami, ve štafetě 4×100 m s překážkami a v požárním útoku. Profesionální hasiči pak soutěžili i v kategorii jednotlivců, a to ve výstupu na cvičnou věž a v běhu na 100 m s překážkami.

Dobrovolné hasiče zastupovalo celkem 18 družstev mužů a 17 družstev žen. Z řad hasičského záchranného sboru se na start postavilo 14 družstev, které zastupovaly jednotlivé kraje a jedno soutěžní družstvo HZS podniku, které nominovala Asociace velitelů HZS podniků, z. s. 

V souvislosti s pořádáním hasičského mistrovství navštívil Sokolov japonský velvyslanec Hideo Suzuki. Na radnici ho přivítali zástupci vedení města a diskutovali s ním mimo jiné i o možnosti působení japonských investorů v našem regionu.

A zatímco na sokolovském Baníků probíhalo hasičské klání, nedaleko odtud vypukl jeden z největších požárů za posledních mnoho let. Na boj s ohněm bylo nasazeno přes 400 hasičů a spotřebovalo se zhruba 45 milionů litrů vody. Takové množství by vystačilo na uhašení všech požárů v Karlovarském kraji na celý rok.

Na sokolovském městském úřadě za tento skvěle zvládnutý zásah poděkovali hasičům zástupci vedení města. Ocenění starosty Sokolova si na radnici převzali ředitel HZS KK plk. Oldřich Volf a ředitel územního odboru HZS KK plk. Martin Mulač, kteří se jako členové velení u zásahu na likvidaci požáru podíleli.