česky Deutsch English

ZPRÁVY Z RADNICE ZA MĚSÍC LISTOPAD

8.12.2023, Zprávy z města
ZPRÁVY Z RADNICE ZA MĚSÍC LISTOPAD

V listopadu se na sokolovské radnici opět sešli zástupci města a Sokolovské uhelné k projednání spolupráce na rozvojových projektech, které mají významně přispět k pozitivní přeměně veřejného prostoru ve městě, ale také nabídnout lidem nové možnosti bydlení a parkování. Jednalo se o revitalizaci náměstí Budovatelů, nových parkovacích plochách kolem ulic Hornická, Vítězná a Heyrovského nebo o možnosti další bytové výstavby ve městě, zejména pro mladé.

Rozvoj regionu řešili na radnici také starostové okolních měst a obcí. Hlavním tématem jednání byl Plán spravedlivé územní transformace Sokolovska, který je klíčovým krokem k udržitelné a prosperující budoucnosti regionu. Účastníci dále diskutovali o propojení obcí cyklostezkami, což nejen zlepší možnosti volnočasových aktivit, ale i podpoří ekologickou dopravu v regionu. Dále se mluvilo o možnostem sdílené energetiky; konkrétně využití fotovoltaické energie, která může přinést úspory a snížení uhlíkové stopy.

 Generální ředitel Hasičského záchranného sboru genpor. Vladimír Vlček letos ocenil na devadesát hasičů i občanů medailemi za zásluhy a statečnost. První jmenovanou získal i starosta Sokolova Petr Kubis za své působení ve funkci hejtmana Karlovarského kraje a starosty Sokolova. V obou těchto funkcích podporoval HZS Karlovarského kraje i celý IZS. Zásadním způsobem se zasadil o vznik a tvorbu projektu Společného Operačního Střediska složek IZS Karlovarského kraje. Aktivně se angažuje v zajišťování bezpečnosti občanů města Sokolova například v souvislosti s vytvoření vnější zóny havarijního plánování vyplývající z objektu společnosti Synthomer. Město také vybudovalo a stále zdokonaluje městský informační systém. Starosta Kubis vždy podporoval financování jednotek dobrovolných hasičů i HZS Karlovarského kraje. Angažuje se také ve funkci předsedy komise Rady Karlovarského kraje pro dotační systém podpory Sdružení dobrovolných hasičů obcí.

Své připomínky nebo podněty na zlepšení mohli v průběhu listopadu diskutovat se zástupci vedení města sokolovští občané hned několikrát. Začátkem měsíce měli tuto možnost obyvatelé sídliště Vítězná. Ti se zajímali především o záležitosti spojené s bezpečností v jejich lokalitě. Zástupci seniorských klubů na radnici zase řešili především fungování České pošty a se strážníky městské policie pak diskutovali i o bezpečném používání internetu. Právě kyberpodvody jsou v poslední době na vzestupu a senioři jsou v tomto prostředí častým cílem podvodníků. V neposlední řadě měli v listopadu sokolovští obyvatelé možnost zúčastnit se Dne se starostou, který se koná pravidelně začátkem každého měsíce, a diskutovat o problémech, které se týkají jejich každodenních potřeb a starostí.

Za kostelním klášterem sv. Antonína Paduánského přibylo další graffiti. Na betonové zdi, lemující cyklostezku, vznikla už loni kresba zobrazující sokola, který je symbolem města. Letos se radnice rozhodla přidat další výjev. Tentokrát z historie, která se váže k počátkům Sokolova. Autorem je profesionální výtvarník Tomáš Popelka, známý pod uměleckým jménem real143. Jeho nejnovější práce ilustruje pověst o vzniku města, která je spojena s postavou rytíře Sebestiána. Ten se usadil u soutoku Ohře a Svatavy. Později kolem jeho příbytku vznikla osada, kde začali lovčí cvičit sokoly. 

Důležitou událostí bylo také odhalení takzvaných kamenů zmizelých na Starém náměstí. Ty byly věnovány členům židovské rodiny Ledererů, které zavraždili nacisté během druhé světové války v koncentračních táborech. Odhalení kamenů zmizelých se konalo u příležitosti 85. výročí Křišťálové noci. Účastníci pietní akce na náměstí se následně přesunuli do Městské knihovny, kde se uskutečnil křest knihy Kamínky ze smutné mozaiky, autorů Vladimíra Bružeňáka a Heleny Kavkové, která vypráví o osudech židovských obyvatel Sokolova v době holocaustu.

V listopadu jsme si v Sokolově připomněli i Den válečných veteránů položením věnců a kytic u Pomníku bojovníka od Sokolova nebo u Pamětní desky na Starém náměstí a i na dalších místech. Hlavní pietní akt se uskutečnil u Památníku sovětských zajatců u hřbitova, kde uctili památku padlých za přítomnosti čestné stráže policistů, městských strážníků a studentů vojenské akademie i děti ze sokolovských základních škol.

Na svatého Martina bylo naplánované slavnostní otevření nového kluziště před Městským domem kultury. Kvůli počasí se ale akce musela zrušit a přesunout na pozdější datum. Ledová plocha se nakonec otevřela o dva týdny později. Jako první si ji vyzkoušeli malí hokejisté HC Baníku Sokolov, kteří ji pokřtili přátelským miniturnajem jednotlivých týmů. Před Městským domem kultury je navíc nainstalovaná kamera, která živě přenáší dění na našem kluzišti. Bruslaři tak mohou sdílet radostné chvíle se svými blízkými, ať jsou kdekoliv. Stačí přijít, zamávat a jejich přátelé a rodina je mohou vidět online. Stejně tak je možné, naplánovat si návštěvu kluziště. Přes online kameru je totiž možné jednoduše zjistit, kdo zrovna bruslí a jestli je na ledu rušno.

V polovině měsíce došlo ke slavnostnímu otevření Studentské aleje. Na sídlišti Vítězná vznikla nová ořechová alej, která doplnila a symbolicky rozšířila motýlí louku a Stromokruh dětí narozených v covidovém období. Pětadvacet stromů bylo věnováno jednotlivým sokolovským mateřským, základním a střením školám i dalším významným institucím. Po jednom stromu získala i partnerská města Saalfeld a Schwandorf. Alej má připomínat dětem, žákům a studentům odkud pocházejí a kde mají své kořeny.

Koncem listopadu pak začaly přípravy na Vánoce. Ve městě  přibyla vánoční výzdoba a na Staré náměstí i na náměstí Budovatelů přivezli pracovníci SOTESu vánoční smrky. První, zhruba 15 metrů vysoký, věnovala Elektrárna Tisová. Ten druhý pak pochází ze zahrady paní Miluše ze Šenvertu. U hlavního vchodu na Městský úřad zase stojí Strom splněných přání ozdobený dopisy dětí z dětských domovů. Udělat jim radost je jednoduché.  Stačí si vybrat přáníčko ze stromu a zpět na Městský úřad přinést dárek. I taková drobnost může být velkou radostí pro ty, kteří nemají to štěstí, trávit svátky v kruhu rodiny.