česky Deutsch English

Továrna na baterie by mohla pomoci regionu

12.9.2020, Zprávy z města
Ilustrační foto.

Překlenout útlum těžby uhlí a nabídnout velké množství pracovních míst by mohla nová továrna na baterie pro elektromobily. O výstavbu továrny a příchod silného investora usiluje Karlovarský kraj. Nyní se jedná o vhodném místě pro vznik závodu. Mezi variantami jsou Ústecký a Karlovarský kraj. Investice by se pohybovala v řádech stovek miliard korun.

"Za projektem stojí společnost ČEZ,“ potvrdila exhejtmanka Jana Mračková Vildumetzová. Takzvaná „gigafactory“ připomíná názvem podobné továrny, které staví na výrobu baterií automobilka Tesla. Hejtman Petr Kubis připomněl, že na Sokolovsku jsou zásoby lithia, které se využívá při výrobě baterií, na asi 12 let. I to by mohl být argument pro získání investora. „Lokalita je v kompetenci skupiny ČEZ. Pokud vím, jedná se o variantě v Karlovarském kraji. Šance je určitě dobrá. Jde o zajímavou lokalitu. Rádi záměr podpoříme, nesmírně by to pomohlo regionu po útlumu některých provozů Sokolovské uhelné," vyjádřil se k tématu ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Sokolovská uhelná by mohla pro nový závod nabídnout vhodné místo. Má na svých pozemcích hned několik průmyslových zón a ploch, které jsou pro ně vyhrazeny. Karlovarský kraj se dostává do komplikované situace způsobené tlakem na ukončení těžby uhlí. Sokolovská uhelná, která byla největším zaměstnavatelem v regionu, už ke konci srpna ukončila provoz své tlakové teplárny. O práci přijde postupně až tisícovka lidí.

(kr)