česky Deutsch English

Sokolovští a Schwandorfští se po roce sešli "naživo"

12.9.2021, Zprávy z města
Delegace z partnerského města Schwandorf.

Více než rok to trvalo, než se zase mohli zástupci partnerských města Sokolov a Schwandorf sejít takříkajíc naživo. Došlo k tomu konečně v sobotu 11. září, kdy mírnější koronavirová opatření v Bavorsku umožnila, aby delegace ze Schwandorfu přijela na návštěvu. Na programu přitom nebyla pouze účast na oslavách Dne horníků, ale návštěva zajímavých míst v Sokolově.

Schwandorfské představitele přivítali už dopoledne před radnicí místostarostové Jan Picka a Ladislav Sedláček společně s předsedou sokolovské Komise vnějších vztahů a cestovního ruchu Vladimírem Vlčkem a členem komise Antonínem Lebedou. Výpravě z Bavorska velel předseda partnerské komise Ernst Schober. Starosta Andreas Feller dorazil až před slavnostním odpoledním zahájení Dne horníků, protože ještě dopoledne oddával. Nejdříve došlo na radnici ke krátké besedě na téma, co je nového u vás a co u nás. Poté byla připravena prohlídka nové dokončeného pobytového zařízení Čtyřka. Po její návštěvě zástupci partnerského města pomyslně smekli. Tak moderní zařízení se prý často nevidí ani v Německu. Následoval přesun do nové městské knihovny, která byla otevřena právě před rokem. O tu měli hosté eminentní zájem, protože ve Schwandorfu chystají rekonstrukci své knihovny a v Sokolově tak čerpali inspiraci.
Po krátkém občerstvení vyrazila vzácná návštěva na den horníků. To už ji doplnil i schwandorfský starosta Andreas Feller, jehož přivítala starostka Renata Oulehlová i místostarostové a pozvali na tribunu k zahájení oslav a slavnostnímu přípitku pivem Horňák. Schwandorfští si poté se svými hostiteli užívali ruch hornické poutě.
Města Sokolov a bavorský Schwandorf pojí dlouholetý partnerský vztah dlouhý dvě desetiletí. Oslavy tohoto výročí připadaly na loňský rok, jenomže se jim do cesty postavila koronavirová pandemie. A osobní kontakty mezi zástupci obou měst přerušila. Sokolov a Schwandorf měla vloni spolupracovat na více než dvou desítkách akcí. Ať již kulturních, společenských či sportovních. Vrchol měl přijít v dubnu při oslavách 20. výročí navázání partnerských vztahů. Ze společných plánu se ovšem podařilo uskutečnit pouze oceňování nejlepších sportovců německého města. Na Sokolov ale Schwandorf nezapomněl. 
Říká se, že dobrého přítele nejlépe poznáš ve složitých situacích. Při online „setkání“ zástupců obou měst během koronavirové krize slíbili představitelé Schwandorfu sokolovským partnerům ochranné prostředky. Uběhlo jen pár dní a do Sokolova přišlo kolem 2700 respirátorů určených pro seniory.

Fotoreportáž z návštěvy najdete zde https://bit.ly/3hJaHG7

(mel)