česky Deutsch English

SOKOLOV SI PŘIPOMNĚL DEN VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ

11.11.2023, Zprávy z města
SOKOLOV SI PŘIPOMNĚL DEN VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ

Položením věnců a svící v pátek uctil slavnostní průvod Den válečných veteránů u pomníků a pamětních desek v ulici Rokycanova, na Starém náměstí a za kostelem sv. Jakuba Většího. Hlavní pietní akt, kterého se zúčastnily i desítky dětí ze sokolovských základních škol, se konal u Památníku sovětských zajatců v Hornické ulici.

Den válečných veteránů vznikl 11. listopadu 1918, když byla ve Francii podepsána mírová dohoda. Už rok poté se začalo toto datum připomínat jako vzpomínka na všechny, kteří bojovali v první světové válce a přežili nebo položili své životy. Tento den si začali lidé připomínat nejdříve v Londýně nebo v Paříži. Název Den válečných veteránů vznikl až ve Spojených státech amerických v roce 1954, aby se mohla připomínat i válka v Koreji. Celé poválečné období až do druhé světové války byla tento den vzpomínán hlavně v zemích bývalého Commonwealthu a v zemích, které byly pod vlivem Velké Británie, dále v USA, Francii či Belgii.

V novodobé historii České republiky bylo datum 11. listopadu, jako Den válečných veteránů, poprvé vzpomenuto v roce 2001. Symbolem se stal vlčí mák, květina, která jako první vyrostla na polích zničených při bojích a na hrobech padlých vojáků. S dnem Válečných veteránů se také pojí slavná báseň kanadského lékaře a básníka, podplukovníka Johna McCrae, Na flanderských polích, v níž vyjadřuje autor žal nad zabitými spolubojovníky. Napsal ji počátkem května 1915 poté, co vedl pohřeb svého přítele, který padl ve 2. bitvě u Yper. Báseň se stala jedním ze symbolů celé války a dodnes je připomínána tradicí vlčího máku.

Zdroj: ČT, wikipedie