česky Deutsch English

Sokolov se zapojil do besedy SMO o nedostatku zubařů

11.10.2021, Zprávy z města
Kulatý stůl SMO k nedostatku stomatologů.

Svaz měst a obcí (SMO) připravil na 5. října on-line kulatý stůl na palčivé téma nedostatek stomatologů. On-line debatu s názvem Stomatologická péče a její dostupnost v obcích pořádal SMO ve spolupráci s Českou stomatologickou komorou na základě požadavků od starostů, jejichž města a obce se potýkají s odlivem lékařů a musí tak čelit nedostupností lékařské péče. Do diskuze se zapojila i sokolovská starostka Renata Oulehlová.

U on-line kulatého stolu se kromě téměř stovky starostů sešli také například ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, prezident České stomatologické komory Roman Šmucler nebo ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek. Podle mnoha starostů ale už nejsou problémem jen chybějící stomatologové, ale situace se začíná zhoršovat i v případě obvodních lékařů a pediatrů. Což je třeba i problémem Sokolova. Ministr Vojtěch upozornil, že podle zákona jsou za dostupnost lékařské péče zodpovědné zdravotní pojišťovny. Ministerstvo se ale snaží k problému aktivně přistupovat, letos poskytlo 42 dotací určených pro stomatology. Prezident stomatologické komory Šmucler pro změnu hovořil o různých příčinách způsobujících nedostatek zubařů a jak přistupovat k jejich řešení. Podle jeho názoru však na mnoha místech v příhraničních oblastech situace tak kritická není. To řadu starostů překvapilo.

Starostka Renata Oulehlová k problematice uvedla, že tím, kdo má v prvé řadě zajistit dostupnost lékařské péče, jsou zdravotní pojišťovny a Karlovarský kraj. Ale ani město není k současné situaci lhostejné, byť jeho možnosti jsou dosti omezené. Může například lékařům, kteří by chtěli do Sokolova přijít, nabídnout byt. Takto už například spolupracovalo s nemocnicí. Na příští rok potom město připravuje určitou formu finanční pobídky či dotace určenou pro lékaře.

Celou debatu si můžete poslechnout ze záznamu zde https://bit.ly/3avKW7O

(mel)