česky Deutsch English

Pomozte nám s odhalením, proč se města „smršťují“

29.7.2020, Zprávy z města
Ilustrační foto.

Řešitelský tým Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze se v současnosti zabývá výzkumným projektem s názvem Územní management smršťování měst. Smršťováním je míněn pokles obyvatel a tento trend se týká nejen Sokolova, ale i mnoha dalších měst z České republiky a celého světa. Do výzkumu se může zapojit i odborná veřejnost po přihlášení se pomocí odkazu https://planovani.fzp.czu.cz . Výzkum se týká tří měst v ČR, a to Sokolova, Milevska a Orlové.

České územní plánování je dlouhodobě zaměřeno na problémy rostoucích měst a jejich zázemí. Města, která své obyvatele naopak ztrácejí, jsou pro něj poměrně novou výzvou, protože jejich problémy jsou často zcela opačné než u rostoucích měst, a nástroje, které fungují v rostoucích městech, zde často nemusí fungovat. Projekt Územní management smršťování měst je proto zaměřen právě na hledání cest, jak pomocí plánování lépe reagovat na výzvy související zejména se ztrátou obyvatel a přispět k tomu, aby tato města byla sice menší, ale zato byla dobrým místem pro život svých obyvatel. K tomu se zabývá třemi konkrétními městy, mezi kterými je i Sokolov.

„Aby se bylo možné o dosažení takového cíle pokusit, je potřeba vědět, co jsou přednosti – hodnoty – takových měst, a naopak jaké problémy by v nich bylo potřeba řešit.  To je něco, co se nedá řešit jen od stolu, ale hlavně s pomocí těch, kteří podobná města znají, protože v nich žijí, pracují, studují a tráví svůj volný čas,“ uvedl Tomáš Peltan, řešitel projektu FŽP ČZU.

Výzkumný tým bude rád, pokud mu prostřednictvím webového mapového serveru, který najdete na stránkách https://planovani.fzp.czu.cz , dáte vědět, co je pro vás v Sokolově důležité. Výsledky pomohou v řešení výzkumného projektu a tím přispějí k lepšímu plánování podobných měst v budoucnosti. „Protože jsou pro nás důležité názory všech, kdo mají k Sokolovu vztah, byli bychom rádi, kdybyste na možnost zapojení upozornili i své známé, kamarády nebo třeba kolegy,“ dodal Peltan.

(mel)