česky Deutsch English

Dvě partnerská města spolu debatovala alespoň online

19.2.2021, Zprávy z města
Videokonference Sokolov - Schwandorf.

Města Sokolov a bavorský Schwandorf pojí dlouholetý partnerský vztah dlouhý dvě desetiletí. Oslavy tohoto výročí připadaly na loňský rok, jenomže se jim do cesty postavila koronavirová pandemie. A osobní kontakty mezi zástupci obou měst přerušila. A protože izolace patrně ještě nějaký čas potrvá, „setkali“ se sokolovská starostka Renata Oulehlová, místostarosta Jan Picka, schwandorfský starosta Andres Feller a další zástupci obou měst alespoň prostřednictvím online mítinku.

„Německá strana se ozvala, že o nás má starost vzhledem k současnému vývoji. Dohodli jsme se, že si v širším složení popovídáme alespoň online na webu. Naši partneři ze Schwandorfu se ptali, jestli něco nepotřebujeme a nabídli nám, že pošlou do Sokolova respirátory. Což jsme s díky přijali, bylo to od nich hezké gesto,“ uvedla starostka Oulehlová.

Obě strany doufají, že se situace v dohledné době zlepší, aby se lidé mohli znovu potkávat osobně, a ne se na sebe pouze dívat pomocí webkamery. Do té doby se ale zástupci Sokolova a Schwandorfu určitě ještě virtuálně potkají. „Bavili jsme se také o tom, jak se obyvatelům měst momentálně žije a jak tu nepříjemnou situaci zvládají. Za zmínku stojí, že v Německu jsou lidé mnohem více ukáznění a zavedená protiepidemická pravidla striktně dodržují,“ dodal místostarosta Picka.

Města Sokolov a bavorský Schwandorf měla vloni spolupracovat na více než dvou desítkách akcí. Ať již kulturních, společenských či sportovních. Vrchol měl přijít v dubnu při oslavách 20. výročí navázání partnerských vztahů. Ze společných plánu se ovšem podařilo uskutečnit pouze oceňování nejlepších sportovců německého města, další akce překazila epidemie koronaviru, s níž obě města i země nadále bojují.

(mel)