česky Deutsch English

Nové graffiti se vrací k založení Sokolova

10.11.2023, Zprávy z města
Nové graffiti se vrací k založení Sokolova

Za kostelním klášterem sv. Antonína Paduánského přibylo další graffiti. Na betonové zdi, lemující cyklostezku, vznikla už loni kresba zobrazující sokola, který je symbolem města. Letos se radnice rozhodla přidat další výjev. Tentokrát z historie, která se váže k počátkům Sokolova.

Profesionální výtvarník, Tomáš Popelka, známý pod uměleckým jménem real143, dostal za úkol vytvořit další prvek, který by obohatil kulturní atmosféru města a poskytl občanům i návštěvníkům příležitost lépe poznat historii Sokolova. Jeho nejnovější práce ilustruje pověst o vzniku města. Ta je spojena s postavou rytíře Sebestiána, který se účastnil křižáckých tažení proti Turkům. Když se vrátil zpět do své rodné vlasti, našel tam pouze ruiny tvrze a hrob své ženy a dítěte. Rozhodl se proto odejít a po krátkém putování došel až k soutoku Ohře a Svatavy. Na tomto místě si postavil chýši a začal nový život. Později kolem jeho příbytku vznikla osada, kde začali lovčí cvičit sokoly. 

„Tato nová výzdoba cyklostezky je takovým vizuálním zpestřením pro všechny, kteří tudy projíždějí. Chceme, aby lidé cítili, že vstupují do města s bohatou historií a kulturou. A co je lepšího, než přivítat je uměleckým dílem, které odkazuje na naše kořeny a tradice?" uzavírá starosta Sokolova Petr Kubis.