česky Deutsch English

Používejte ochranné roušky, určitě to má smysl!

15.9.2020, Zprávy z města
Ilustrační foto.

Řada odborníků i politiků vytrvale vyzývá občany, aby nepodceňovali nebezpečí viru covid-19 a používali ochranu dýchacích cest. Ať už v podobě roušky nebo šátku. Bohužel, některé lidi to nezajímá a chovají se nezodpovědně. Roušky přitom významně snižují riziko šíření infekce. Jsou jednoduchou a maximálně efektivní bariérou, jež zabraňuje šíření kapének vzduchem, hlavně při mluvení, kašlání či kýchání. Nově se přitom lidé používající roušky mohou vyhnout za určitých podmínek karanténě.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch už totiž oznámil změny v pravidlech pro uvalení karantény. Ta nebude nutná za předpokladu, že pozitivně testovaný a jeho kontakt měli při setkání roušky či respirátory. Změna by měla platit od úterý. „Do karantény nebudou umisťováni lidé, kteří nosí ochranu horních cest dýchacích, pokud se setkají s pozitivním člověkem, který má také roušku nebo respirátor,“ oznámil Vojtěch. Lidé potom budou muset sledovat po dobu deseti dní svůj zdravotní stav, zda nemají příznaky nákazy.

Rouška, ať už chirurgická či ušitá z vhodných materiálů, je podle dostupných poznatků efektivní ochranou před šířením nákazy. „Když ji budou mít nakažený, i jeho kontakt, není důvod, aby dotyčný kontakt šel do karantény. Chceme naše občany zatěžovat co nejméně a posílat do karantény skutečně jen ty, u kterých je to potřeba. Uvědomujeme si, že karanténa může mít negativní vliv na osobní a pracovní život lidí, chceme tomu předcházet,“ konstatovala hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Ohleduplnost a používání roušek či respirátorů pomáhá zamezit šíření viru mezi lidmi, což bude mít za následek zpomalení nárůstu nových případů a zlepšení epidemiologické situace. Denní přírůstky pozitivních případů v posledních dnech trhají rekordy a pohybují se nad hranicí tisícovky. Lidé by měli dodržovat i hygienu rukou a dvoumetrové rozestupy, tedy takzvané pravidlo 3R. Roušky jsou základní preventivní opatření nejen v souvislosti s covid-19, ale i s blížícím se obdobím respiračních onemocnění.

Povinnost nosit roušku v současnosti platí ve vnitřních prostorách budov v celé České republice. Roušky jsou základní preventivní a neekonomické opatření, které je velmi účinné. Roušky jsou povinné mimo bydliště nebo místo ubytování (například hotelový pokoj). V případě budov škol, školských zařízení a budov vysokých škol se povinnost vztahuje na společné prostory těchto budov (třeba chodby a záchody).