česky Deutsch English

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC ROKU 2022

19.4.2023, Zprávy z města

V MDK Sokolov proběhlo v minulých dnech slavnostní vyhlášení "Nejúspěšnějšího sportovce roku 2022". Oceněni byli sportovci nejen za mimořádné úspěchy v roce 2022, ale také za dlouholeté zásluhy v oblasti sportu. Přehled oceněných sportovců za město Sokolov naleznete níže. Všem oceněním moc gratulujeme a děkujeme za reprezentaci našeho města.

Kategorie mládež - žáci (do 15 let)
Matěj Šnobl - Basketbalový klub Sokolov z.s., úspěchy: 1. místo na MČR s týmem BŠ Tygři Praha. Ve své kategorii U 11 byl vyhlášen MVP MČR. Ve starší kategorii U12 byl vyhlášen nejlepším střelcem.
Jan Matějka - SK vzpírání Sokolov z.s., úspěchy: 3. místo na ME ve dvojboji, 3. místo v nadhozu, 4. místo v trhu, 17.8.2022 Polsko, 3x 1. místo na MČR do 15 let, 3x 1 . místo na MČR do 17 let, 3x 2. místo na MČR do 20 let. Člen družstva starších žáků do 15 let - 1. místo na MČR v extralize ČR.
Kryštof Beníšek - biatlon, úspěchy: 1. místo na MČR v biatlonu žactva, 5.3.2022 Vrchlabí, 1. místo MČR biatlonu žactva - závod s hromadným startem a 2. místo štafetový závod na MČR Vrchlabí 4.3.2022, 1x 1. místo a 2x 2. místo na českém poháru v biatlonu žactva, celkové 2. místo v žebříčku žactva 2022

Kategorie mládež - dorost (do 19 let)
Marie Staňková - basketbal - BCM Sokolov, úspěchy: 9. místo na ME U17 v Portugalsku, 5. místo na MČR U17, 3. místo extraliga ČR. Klíčová hráčka BCM. Dopomohla děvčatům dostat se do celostátní ligy.
Radek Tirala - karate - Sportovní klub policie Sokolov UNITOP ČR z. s., úspěchy: 3. místo MS SKDUN Kumite, K. Vary, 1. místo ME SKDUN Kumite, Srbsko, 3. místo na OH dětí a mládeže Olomouc kata a kumite

Kategorie dospělí
Kamil Kučera - vzpírání, 9. místo na MS v ol. Dvojboji, Bogota - Columbie - 5.12. - 18.12.2022, 4. místo na ME v ol. Dvojboji. 5. místo v trhu a 5. místo v nadhozu, český rekord na ME v trhu 184 kg
Barbora Stupková - XTERRA terénní triatlon, úspěchy: 1. místo na MS Itálie - Molveno 1. 10.2022, 1. místo na MČR - Prachatice 13.8.2022, 1. místo Evropský pohár XTERRA

Kategorie kolektiv mládeže
Družstvo mladších žáků U13 - Fotbalový klub Baník Sokolov, z. s., úspěchy: 1. místo v České lize mladších žáků (U13) 2022, průběžné 2. místo v České divizi starších žáků (U14) po podzimní části sezóny 2022/2023, účast na finálovém turnaji Poháru mládeže Planeo Cup 2022

Kategorie kolektiv dospělí
Družstvo A tým mužů - HC Baník Sokolov, úspěchy: V roce 2022 A tým Baníku obsadil 3. místo v Chance lize. HC Baník Sokolov vybojoval 3. místem v první lize historicky největší úspěch klubu v jeho téměř osmdesátileté historii.

Kategorie trenér
Miloslav Janovský - Fotbalový klub Baník Sokolov, z. s. Je trenérem s velkým důrazem na kondiční připravenost týmu, také však na herní disciplínu a práci s detailem. Měl zásadní podíl na záchraně FK Baník Sokolov v České fotbalové lize 2021/2022

Kategorie osobnost sportu
Petr Tarant - sportovní střelba - Sportovně střelecký klub Policie UNITOP Sokolov. Dlouholetý předseda klubu, předseda střeleckého oddílu a aktivní funkcionář Krajského střeleckého sdružení a Českého střeleckého svazu. Veškerý svůj volný čas věnuje práci a údržbě a dalšímu zlepšování střelnice v Lomnici. V roce 2022 se zasloužil o další rozšíření brokové střelnice s automatickými vrhačkami na střelnici v Lomnici.

Čestná medaile (im memoriam)
Miroslav Špírek - Bývalý výborný brankář Baníku, trenér, technický pracovník zimního stadionu a především skvělý člověk náhle zemřel 18.11.2022 ve věku 61 let při výkonu svého zaměstnání. S hokejem začal na konci 60. let a celé dětství i mládí odehrál v barvách HC Baník Sokolov. Jako junior byl dokonce součástí týmu, který vybojoval vůbec první postup do první ligy v roce 1979. První ligu pak chytal při výkonu základní vojenské služby v týmu HC Dukla Jihlava B, později ho angažoval další prvoligový celek HC Karviná. Do Sokolova se vrátil na přelomu osmdesátých a devadesátých let a byl součástí tehdy čerstvě postupujícího týmu HC Baník Sokolov zpět do 1. ligy. Po ukončení hráčské kariéry dlouhá léta působil v klubu jako trenér brankářů. Přitom byl jednou z nejdůležitějších postav sokolovského zimního stadionu jako technický pracovník a elektrikář.
MUDr. Jiří Krotil - volejbal. Dlouholetý trenér a funkcionář všech stupňů svazové hierarchie, držitel titulů Vzorný a Zasloužilý trenér, Čestného člena ČVS a osobnosti Galerie funkcionářů Síně slávy českého volejbalu. Více se můžete dočíst v příspěvku ve fotogalerii pod tímto článkem.

Čestná uznání za celoživotní přínos v oblasti sportu
Pavel Ivanič - ve funkci trenéra úspěšně reprezentoval Sokolov v prosinci 2022 na Mistrovství světa ve vzpírání v Kolumbii.
Vlastimír Klímek - vzpírání. Se vzpíráním začal v Ostravě kam jezdil trénovat. V 19 letech narukoval do Dukly Bánská Bystrica na Slovensku kde mohl trénovat a závodit. V roce 1976 se náhodně potkal s Františkem Škardou (zakladatelem Sokolovského vzpírání) ve sportovním centru v Nymburce, kde si chtěl udělat trenérský kurz. Dostal nabídku od Fr. Škardy vzpírat za Sokolov, ještě ve stejném roce přestoupil do TJ Baník Sokolov kde se hned zapojil do prvoligového družstva. V tomto oddíle získal několik titulů mistra ČSSR v jednotlivcích i družstvech mužů. Vrcholovému vzpírání se věnoval do konce roku 1983. Od roku 1984 začal předávat své sportovní zkušenosti jako trenér, převážně mládeži. Při trenérské práci se ještě věnoval závodům v kategorii masters, kde opět získal tituly mistra ČR jednotlivců ve své váhové kategorii. Startoval na ME i MS masters na Kypru kde obsadil 4. místo. Jako trenér mládeže získal se svými svěřenci chlapci i dívkami mnoho úspěchů, vychoval reprezentanty ČR. Podílel se na založení stávajícího klubu ,, SK VZPÍRÁNÍ SOKOLOV, z.s. kde působí v klubovém výboru.

Jiří Krotil