česky Deutsch English

Na železnici se už zase můžete vypůjčit bicykly

1.5.2021, Zprávy z města
Ilustrační foto.

Od soboty 1. května jsou opět otevřeny půjčovny kol ČD Bike. V letošní turistické sezóně bude tato služba fungovat v 70 železničních stanicích napříč všemi kraji České republiky. České dráhy také reagují na rostoucí zájem o elektrokola. Půjčit si je lidé mohou ve 22 stanicích. Sezóna většiny půjčoven je plánovaná do 31. října, šest poboček bude mít při dobré epidemické situaci otevřeno i po tomto datu.

Půjčovny kol Českých drah měly otevřít 1. dubna, v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru bylo ale zahájení sezóny o několik týdnů posunuto. „Epidemická situace se zlepšila, a protože máme z loňska zpětnou vazbu od zákazníků, že mají o tuto službu velký zájem, otevřeli jsme cyklopůjčovny od 1. května,“ uvedla Jana Rotreklová, manažerka projektu ČD Bike. „Všechna kola po každé výpůjčce důkladně vydezinfikujeme a samozřejmě očistíme i přilby a další vybavení,“ poznamenala.

Stejně jako v předchozích letech budou i letos fungovat půjčovny ČD Bike ve všech krajích České republiky. Otevřené budou v celkem 70 stanicích, z toho 61 půjčoven lze využít bez nutnosti rezervace a dalších devět pak po předchozí objednávce. V Karlových Varech bude možné vypůjčit si elektrokola v obou železničních stanicích (kromě karlovarského dolního nádraží nově i ve stanici Karlovy Vary).

Půjčovny kol Českých drah jsou vybavené kvalitními koly s předpisovou výbavou a pravidelným servisem. Kromě kol si zájemci můžou vypůjčit v 19 půjčovnách i koloběžky. Při zapůjčení kola je třeba prostudovat smluvní podmínky půjčoven kol, předložit jeden osobní doklad (občanský, řidičský průkaz nebo cestovní pas), podepsat nájemní smlouvu, která je oproti předchozím rokům výrazně kratší, zaplatit půjčovné a složit vratnou kauci. Vypůjčená kola je v řadě regionů možné vrátit i v jiných cyklopůjčovnách ČD, než si je zákazníci vypůjčí. Výhodou je možnost kola zdarma přepravit po vybraných tratích a bezplatně je uschovat ve vybraných úschovnách ČD.

Už od loňska platí ve všech půjčovnách ČD Bike jednotný ceník. Například zákazníci s platnou jízdenkou ČD nebo In Kartou zaplatí za kolo jednodenní půjčovné 180 Kč, půldenní výpůjčka vyjde na 150 Kč a za jednodenní zapůjčení elektrokola zaplatí 300 Kč. Cestující, kteří sbírají body ve věrnostním programu ČD Body, si opět můžou za 50 bodů vyzvednout voucher na bezplatné zapůjčení kola na jeden den.

Loňská sezóna cyklopůjčoven byla úspěšná i přesto, že kvůli protiepidemickým opatřením trvala o tři měsíce méně než obvykle (půjčovny byly loni otevřené od půlky června do půlky října). Treková kola, elektrokola a koloběžky si v hlavní sezóně od začátku července do konce září půjčilo 7 241 zákazníků, o téměř 700 více, než za stejné období roku 2019. Nejvíc rušno bylo tradičně v pobočkách, které leží v turisticky atraktivních regionech – v Jihočeském, Karlovarském, Jihomoravském a Středočeském kraji. Celkově ČD v roce 2020 zaznamenaly 8 260 výpůjček.

Další informace je možné nalézt na webových stránkách Českých drah.

(čmo, mel)