česky Deutsch English

Mistr tradičního okinawského karate-do Hanshi Meitatsu Yagi, 10. Dan v Sokolově

25.9.2023, Zprávy z města
Mistr tradičního okinawského karate-do Hanshi Meitatsu Yagi, 10. Dan v Sokolově

         Na pozvání České Meibukan Gojyu-ryu Karate-do asociace přijede až z dalekého japonského ostrova Okinawa mistr tradičního okinawského karate-do pan Meitatsu Yagi. Mistr zavítá do České republiky již po čtvrté, přičemž hlavním účelem návštěvy je vedení IX. mezinárodního semináře karate, který se koná v tělocvičně ISŠTE Sokolov ve dnech 7. - 8. října 2023.            

Mistr Yagi se narodil v roce 1944 ve městě Naha na ostrově Okinawa v Japonsku jako prvorozený syn velmistra karate-do Meitoku Yagi (1912-2003). Rodina Yagi náleží k velmi staré rodové linii, která na Okinawu připlula z Číny jako vyslanci čínského císaře v roce 1392. Tato mise je na Okinawě známa jako "36 rodin", přičemž rodiny se usadili ve vesnici Kume. Představitelé rodin měli za úkol na ostrov Okinawa importovat čínskou kulturu a pozvednout tak kulturní, vzdělanostní, náboženskou a státní úroveň tehdejšího království Rjúkjú.

       Zmíněná vesnice Kume je dnes pulsující čtvrtí města Naha, ale rodina Yagi zde stále bydlí a provozuje svoje DOJO (místo pro výuku bojového umění). Nejslavnější prapředek rodiny byl generál Jana Oyakata Teido, který řídil vojenské obranné operace přístavního města Naha v roce 1609, a to proti několikanásobné přesile japonského samurajského rodu Sacuma z Kjúšú. Generál přesile podlehl,  ale nepodlehl nátlaku podepsat vazalskou přísahu. Svoji neústupnost a loajalitu ke království zaplatil svým životem.

        Říká se, že jablko nepadá daleko od stromu a tak není žádným překvapením, že Meitatsu  od čtyř let velmi pilně cvičil a později studoval okinawské bojové umění s názvem karate-do, a to pod vedením svého otce. V současné době je držitelem nejvyššího stupně černého pásu tj. 10. Dan a dostalo se mu cti, že může užívat titulu Hanshi (všemi respektovaný mistr). Jako čestný předseda International Meibukan Gojyu-ryu Karate-do Association jezdí po celém světě a vyučuje karate a šíří filozofii okinawského bojového umění. Kromě toho napsal několik knih o karate, kdy na počátku 80. let minulého století napsal svoji první knihu s názvem „Karate letí kolem světa“ a jeho poslední příspěvek je z roku 2008 pod titulem „Tajemství ducha karate“.

        Mistr Yagi je ženatý, přičemž jeho žena Noriko jej bude do České republiky doprovázet. Z manželství vzešli dva synové, a to Akihito a Akihiro. Již nyní je Vám jasné, že oba drží rodovou tradici a rovněž cvičí karate. Sensei Akihito navštívil Českou republiku a Sokolov již pětkrát.

       Mezinárodně uznávaný pojem „seminář“ v českém jazyce navozuje přednáškovou činnost, ale jedná se především o aktivní tělesnou výuku a výcvik tradičního okinawského karate-do pod vedením mistra. Akce je hojně navštěvovaná karatisty z České republiky, ale také z celé Evropy, zejména ze Slovenska, Slovinska, Německa, Ukrajiny a Nizozemí, ale také Asie (Japonsko, Kazachstán, Izrael) a Ameriky (Kanada). Seminář  je organizován pro všechny věkové kategorie, tedy děti, juniory, dospělé i seniory, přičemž ambicí je zprostředkovat lidem mistra karate a kulturu Okinawy. V této chvíli můžeme prozradit, že seminář přijde zahájit starosta města Sokolov pan Petr Kubis, ale také japonský velvyslanec v Praze pan Hideo Suzuki.

       Kromě semináře čeká na pana Yagi bohatý program, především návštěva kurzu sebeobrany pro ženy a seniory v Sokolově, beseda s žáky základní školy a individuální tréninky.

     Přijďte se seznámit s Meitatsu Yagi, přijďte pod jeho vedením cvičit karate a nebo se jen podívat. Pro diváky je přístup zdarma. Seminář je realizován za finanční podpory města Sokolov, obce Dolní Rychnov a sponzorů z pojišťovny DAS, sokolovského Wieland Electric a chemické společnosti Synthomer.