česky Deutsch English

Krásných stromořadí je řada. Dobře se rozhlédněte

13.9.2022, Zprávy z města
Ilustrační foto.

Nominovat nejkrásnější aleje nebo stromořadí do soutěže pořádané spolkem Arnika můžete až do 26. října. Stačí zaslat fotografii s krátkým příběhem na web www.alejroku.czO vítězi potom rozhodne veřejnost v internetovém hlasování. V roce 2018 zvítězilo v rámci České republiky stromořadí s názvem Alej přátelství, která vznikla na břehu jezera Medard u Sokolova. Ale určitě jsou v našem regionu další krásné aleje, které vy si ocenění zasloužily.

Cílem ankety je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Vzrostlé stromy nám totiž pomáhají zmírňovat následky veder a přívalových srážek. Hledejte s námi nejkrásnější stromořadí, upozorněte napříkald na ty, kterým hrozí zánik, a představte nám mladé aleje, které jste vysadili a o které budete pečovat i v příštích letech. Loni v Karlovarském kraji bodovala Alej k Iluzivním bránám u zámku Valeč.

K zapojení se do ankety Alej roku zve i její nový patron, Prokop Pithart, a to rovnou ze své oblíbené jabloňové aleje. “Pokud máte i vy nějakou oblíbenou alej, tak ji můžete přihlásit do ankety Alej roku. Najděte si web alejroku.cz, tam je jednoduchý formulář, kterým můžete svoj alej přihlásit,” říká patron ankety, dokumentarista Prokop Pithart.

Přihlášku může do ankety zaslat kdokoli – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce. Hledají se aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladé, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. O vítězství může nakonec rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha o záchranu nebo úsilí místních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky. Jako každý rok se soutěží ve dvou kategoriích o nejoblíbenější alej a nejkrásnější fotografii .

Kompletní výsledky se dozvíme v lednu 2022. Pro nominující vítězných alejí ze všech regionů Arnika připraví dárkové balíčky s poukazy od FotoŠkoda, knihami o památných stromech nebo vstupenkami do botanických zahrad. Nominující celonárodní vítězky obdrží jako hlavní cenu let balonem. Patroni ankety navíc vyberou tři nejkrásnější fotografie, jejichž autory ocení fotoaparátem nebo tiskárnou.