česky Deutsch English

Komunální volby v Sokolově patřily hnutí ANO 2011

25.9.2022, Zprávy z města
Ilustrační foto.

Přesvědčivé vítězství hnutí ANO 2011 a nízká volební účast. Takový byl průběh a výsledek komunálních voleb v Sokolově. Svou možnost ovlivnit další vývoj ve městě v příštích čtyřech letech využilo pouze 34,7 procenta voličů, kteří se dostavili k urnám v 19 volebních okrscích.

V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu získalo hnutí ANO 2011 celkem 11 míst, což bylo o čtyři mandáty více než před čtyřmi roky. Lídrem ANO a kandidátem na starostu je Petr Kubis, jenž obdržel nejvíce hlasů. Druhé místo obsadilo seskupení Společně pro Sokolov s podporou hnutí Volba pro kraj, které si v zastupitelstvu vybojovalo čtyři místa. Jeho lídrem byl Jan Picka. Třetí skončila Svoboda a přímá demokracie (SPD), Trikolora a Svobodní taktéž se čtyřmi místy s lídrem Petrem Kráglem. A do třetice čtyři místa v zastupitelstvu, tentokrát pro Hnutí pro město Sokolov na čtvrtém místě s lídrem Ladislavem Sedláčkem. Pátý subjekt, který se do zastupitelstva dostal, jsou starostové a nezávislí se třemi mandáty. Na šestém a posledním postupovém místě byla Radnice středu s jedním místem v zastupitelstvu.
Oproti minulému volebnímu období z let 2018 až 2022 opouští zastupitelstvo bez zisku jediného mandátu Piráti. Zastoupení v něm po řadě let už mít nebudou ani komunisté a sociální demokraté. Účast seskupení Roma Luma byla spíše symbolická, vždyť nezískala ani půl procenta z celkového počtu hlasů odevzdaných ve volbách.
Nejmladší z kandidujících byli v Sokolově hned tři, a to ve věku 18 let. Objevili se na kandidátkách Roma Luma, Starostové a nezávislí a Srdcem pro... Nejstarší byla pro změnu třiaosmdesát let kandidující za hnutí ANO 2011.
Složení zastupitelstva města Sokolov
Hnutí ANO 2011: Kubis Petr, Oulehlová Renata, Klimeš Erik, Medunová Ilona, Kalátová Iva, Ivanič Pavel, Krčková Renata, Šikýřová Božena, Neděla Radek, Štochl Jiří, Zetek Petr
SPOLEČNĚ pro Sok. s pod. VOK:  Picka Jan, Rund Michael, Božeková Makoňová Petra, Mlejnek Karel
SPD,Trikolora a Svobodní: Krágl Petr, Weiss František, Hottmar Milan, Gundacker Adam
Hnutí pro město Sokolov: Dobřemysl Václav, Štych Ondřej, Bružeňák Vladimír, Sedláček Ladislav
STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ: Balatka Miroslav, Grech Martin, Krása Petr
Radnice Středu: Rambousek Karel