česky Deutsch English

Když partnerství měst není jenom pouhou formalitou

7.5.2022, Zprávy z města
Setkání k výročí spolupráce Sokolov - Schwandorf.

Dvaadvacet let už uplynulo od uzavření partnerství mezi Sokolovem a bavorským Schwandorfem. Partnerské vztahy se za tu dobu ukázaly být přínosné pro obě strany a nestaly se pouhou formalitou. Podpis smlouvy o spolupráci a partnerství si zástupci obou měst připomněli v sobotu 7. května při oficiálním setkání v Sokolově.

Sokolov se Schwandorfem plánovaly oslavy už před dvěma roky na 20. výročí navázání kontaktů. Jenomže plány zhatila nečekaná překážka v podobě koronavirová pandemie. Ta snad odezněla, a proto letos nestálo programu nic v cestě. "Když představitelé obou měst kdysi podepisovali smlouvu, někteří lidé možná pochybovali, jestli to k něčemu bude. Zda nejde pouze o jeden z mnoha formálních vztahů, které tehdy mezi sebou česká a zahraniční města uzavírala. Jak se ale už zanedlouho ukázalo, v případě Sokolova a Schwandorfu rozhodně o formální vztah nešlo a nejedná se o něj ani po více než dvaceti letech," řekla při setkání starostka Renata Oulehlová.
Připomněla, že díky aktivní práci sokolovské i schwandorfské komise pro partnerské vztahy se stalo pravidlem, že zástupci Sokolova navštěvují akce pořádané ve Schwandorfu a ze Schwandorfu pro změnu přijíždějí do Sokolova. "Přála bych si za sebe i za celé město Sokolov, aby naše dobré vztahy a spolupráce pokračovaly i v příštích letech a vzájemně nás tyto kontakty obohacovaly ku prospěchu obou měst i jejich občanů," dodala starostka. A podotkla, že spolupráci nepřerušila ani pandemie, kdy například Schwandorf pomohl Sokolovu dodávkou respirátorů určených pro seniory.
Také schwandorfský starosta Andreas Feller ocenil, že i po více než dvou desetiletích nesklouzl vztah mezi bavorským městem a Sokolovem do formální roviny, ale spíše nabral na intenzitě. "To je vývoj, ve který jsme doufali už při podpisu smluv před dvaadvaceti lety. Aby se naše vztahy rozvíjely ve všech oblastech, ať se jedná o kulturu, sport i další oblasti. Za to, že všechno tak dobře funguje, musím poděkovat oběma komisím pro pro partnerské vztahy," poznamenal starosta Feller.
Ve svém vystoupení připomněl rovněž historii obou města a to, co měla společné, tedy hornictví a jeho tradice. A zdůraznil, že partnerství Sokolova a Schwandorfu bude nově připomínat i úprava nové okružní křižovatky ve Schwandorfu. Tamní městská rada schválila, že v jejím středu budou umístěny symboly obou partnerských měst. Připomínkou slavnostního setkání v Sokolově se pak staly obrazy, které si představitelé obou měst vyměnili.

Fotoreportáž z akce najdete zde https://bit.ly/3yDmaAj
(mel)