česky Deutsch English

Karlovarský krajem se budou o prvním červnovém víkendu prohánět sanitky z celé republiky

29.5.2023, Zprávy z města
Karlovarský krajem se budou o prvním červnovém víkendu prohánět sanitky z celé republiky

Akce nazvaná Karlovarská putovní 155 přivítá 14 výjezdových skupin záchranářů a prověří jejich znalosti a dovednosti v různých disciplínách. Metodické cvičení všech zdravotnických záchranných služeb z celé republiky se uskuteční ve dnech 2. až 4. června 2023 v Karlovarském kraji. Na různých lokalitách v regionu budou záchranáři cvičit situace spojené s hromadným postižením osob. Nejedná se ovšem o soutěž, ale o společné cvičení záchranářů spojené s výměnou zkušeností na poli přednemocniční neodkladné péče.

Páteční program bude zahájen mimořádnou událostí, při níž dojde k různě závažným zraněním několika desítek osob. Do tohoto cvičení budou kromě záchranářů a operátorek zdravotnického operačního střediska zapojeny také všechny ostatní složky IZS. Spolupracovat bude nejen Letecká záchranná služba Plzeň, ale také zdravotnická zařízení v kraji spolu s Fakultní nemocnicí Plzeň. Pro všechny z nich půjde především o nácvik komunikace a týmové spolupráce.

V sobotu se výjezdové skupiny vydají ve dvojicích na trasu čítající sedm zdravotnických úloh. Půjde o zajímavé různorodé modelové situace, které prověří profesní připravenost členů nelékařských výjezdových skupin při řešení celé škály zdravotních obtíží. Při nasimulovaných situacích budou podle předem připravených scénářů autenticitu dokreslovat namaskovaní figuranti. Mělo by jít o případy nestandardní nebo méně časté, případně o ty rutinní, které však záchranáře čekají v ne úplně běžném prostředí.

Některá stanoviště se záchranářskými úkoly budou veřejnosti přístupná, zbylé úlohy se odehrají v uzavřených prostorách či lokalitách s omezeným přístupem. V sobotu se na akci můžou lidé přijít podívat například do Karlových Varů na Mlýnskou kolonádu a do obchodního centra Varyáda. Cvičící záchranáře bude dále možné zahlédnout u Svatošských skal, kde je ovšem přístupnost úlohy dosti omezena prostorem, dále v Lokti u hradu nebo v Chodově u KASSu, kde ovšem nebude k vidění samotné plnění zdravotnických úloh. Sokolovský Synthomer a. s. a Vývojové centrum BMW nedaleko Vřesové na Sokolovsku jsou naopak místa pro veřejnost zcela nepřístupná.

V okolí jednotlivých lokalit bude především v sobotu zvýšený počet projíždějících sanitek se zapnutým světelným i zvukovým znamením, na vytipovaných místech proto budou dobrovolníci k zajištění bezproblémového průjezdu.

V neděli po poledni bude akce zakončena slavnostní spanilou jízdou všech 14 vozidel rychlé zdravotnické pomoci. Průvod vyjede z Březové u Karlových Varů a pokračovat bude centrem města Karlovy Vary, ulicí Plzeňská, Západní, Bezručova až na silnici R6 ve směru na Prahu.

Prvních pět ročníků metodického cvičení Putovní 155 (tehdy ještě Pražská 155) proběhlo v Praze a poté se stalo putovním. Po Libereckém a Jihomoravském kraji a pandemické pauze se pořadatelství letošního osmého ročníku ujala Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje.

Mezi sponzory akce patří také město Sokolov