česky Deutsch English

Do kontejnerů na plast lze nově vhazovat i drobné kovy

15.10.2020, Zprávy z města
Ilustrační foto.

Obyvatelé města Sokolov mohou už od října vhazovat do žlutých kontejnerů určených na plast a nápojové kartony také drobný kovový odpad. Společnost SOTES je nově začala svážet společně právě s nápojovými kartony a plasty. Během října budou všechny kontejnery na plast označeny novými samolepkami s upozorněním, že do nich patří rovněž drobné kovy.

Vzhledem k počtu kontejnerů, které společnost SOTES obsluhuje, to bude chvilku trvat, ale nemusíte mít strach odložit do žlutých nádob kovy již nyní. Je velice důležité, aby kovové obaly stejně jako u obalů z nápojových kartónů nebo plastů neobsahovaly zbytky potravin nebo jiného biologického materiálu. Jakékoli znečištění biologicky rozložitelnými odpady způsobuje při konečném ručním třídění velké problémy. Kovové obaly jsou často součástí směsného komunálního odpadu. Přitom se jedná o snadno recyklovatelný odpad, který stačí jen odložit na správné místo!

Nejrozumnější způsob, jak snížit produkci směsného komunálního odpadu je právě třídit kovové obaly společně s nápojovými kartony a plasty.

Co tedy bude kromě plastu a nápojových kartonů nově patřit do žlutých kontejnerů?

  • Plechovky od nápojů a konzerv, prázdné kovové tuby od kosmetiky (pasty a krémů),
  • hliníkové obaly od potravin (ne kombinované),
  • alobal,
  • fólie od tavených sýrů či čokolád,
  • hliníková víčka od mléčných produktů (nikoliv z pokoveného plastu!),
  • hliníkové barevné obaly – potištěné od kávy, sladkostí a ostatních potravin,
  • šroubovací uzávěry od nápojů i zavařovacích sklenic,
  • zátky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové odpady.  

Žluté kontejnery nejsou určeny pro velké kusy kovů. Ty stále patří do kovošrotu či na sběrný dvůr. Při jejich vhození do kontejneru hrozí jak jeho poškození, tak poškození svozové techniky při výsypech těchto nádob. Rozhodně sem nepatří spreje, či jiné kovové tlakové lahve! Ty jsou nebezpečným odpadem.

Při svozu je odpad ve svozových autech lisován, což není vhodné provádět s nádobami natlakovaným výbušným plynem. Hrozí jak poškození techniky, tak zdraví zaměstnanců společnosti. Do kontejneru nepatří ani plechovky od barev a jiných nebezpečných látek, domácí spotřebiče a jiná vysloužilá zařízení složená z více materiálů. Tyto druhy odpadů se třídí na sběrných dvorech samostatně. Do kontejneru nepatří ani těžké nebo toxické kovy, jakou jsou olovo či rtuť. Děkujeme, že třídíte odpad, má to smysl!

(kub, mel)